Παρελαύνει η Φενέρ, λύγισε και το Μιλάνο (video)

Με τους Βέσελι (17π) και Λοβέρν (15π) να ράβουν και τον Γκούντουριτς (20π) να κόβει, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε και της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 92-85 και πανηγύρισε την 8η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα. Στους 31 πόντους σταμάτησε ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Η χωρίς Νέντοβιτς Αρμάνι προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες και χρειαζόταν να κάνει το τέλειο παιχνίδι για να περάσει από την Κωνσταντινούπολη. Ο Ομπράντοβιτς είδε την δύναμη των Ταρζούσκι και Γκουντάιτις να προβληματίζει την φροντ λάιν του, την Αρμάνι να παίρνει 10 επιθετικά ριμπάουντ στο ημίχρονο και το σκορ ισόπαλο στο 40-40.

Με την Αρμάνι πολύ άστοχη από μακριά, ο Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε μαζί Λοβέρν και Βέσελι και χτύπαγε συνεχώς από κοντά. Το σχέδιο έπιασε, η Φενέρ πήρε διαφορά 10 πόντων στο φινάλε της τρίτης περιόδου και έλεγχε τον ρυθμό.

Το σκορ ήταν 79-68 στο 35΄ και  η Φενέρ έδειχνε πως θα έφτανε σε εύκολη νίκη, όμως σε εκείνο το σημείο ο Μάικ Τζέιμς μπήκε στη ζώνη του λυκόφωτος. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 15 σερί πόντους με 4 τρίποντα (και 5 συνολικά στην περίοδο), έφτασε το ματς στο 81-79 στο 38΄! Ο Γκούντουριτς απάντησε με 6 αναπάντητους πόντους απέναντι στον Τζέιμς και η σεμνή τελετή λάμβανε τέλος.