Πέρασε στα πέναλτι η Βέρντερ

Συγκλονιστικός ήταν ο αγώνας ανάμεσα στην Ντόρτμουντ και την Βέρντερ με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 1-1 στην κανονική διάρκεια και 3-3 την παράταση και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στα πέναλτι την πρόκριση στον προημιτελικό γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5′ με τον Ρασίκα, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ρέους ισοφάρισε για την Ντόρτμουντ. Στην παράταση οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και μάλιστα δύο φορές, αλλά η Βέρντερ είχε την απάντηση. Αρχικώς το 2-1 το έκανε ο Πούλισιτς στο 105′, με τον Πιζάρο να ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα.

Στο 113′ ο Χακίμι έκανε το 3-2 και ενώ όλα έδειχναν πως η Ντόρτμουντ θα έπαιρνε την πρόκριση, ο Χάρνικ στο 119′ έστειλε την αναμέτρηση στα πέναλτι.

Εκεί, οι Αλκάθερ και Φιλίπ αστόχησαν για τους γηπεδούχους, οι Πιζάρο και Εγκεστέιν σκόραραν και ο Κρούζε ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 4-2 δίνοντας την πρόκριση στην Βέρντερ.