Έπεσε μαχόμενος ο ΠΑΟΚ (vid)

Ότι μπορούσε έκανε κόντρα στην αήττητη φέτος Βαλένθια ο ΠΑΟΚ, που ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο παραδόθηκε στους Ισπανούς, χάνοντας τελικά 78-62.

Οι παίκτες του Μαρκόπουλου πήγαν στο -5 στα αποδυτήρια προσπαθώντας να κρατήσουν χαμηλά στο σκορ τη Βαλένθια, κάτι που κατάφεραν στα πρώτα 20 λεπτά.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που επέβαλαν το δικό τους ρυθμό και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα έκαναν το 25-0 φέτος σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Ντούβνιακ (14π) μαζί με τους Χάτσερ (11π, 3ασ), Μαργαρίτη (10π) ήταν οι κορυφαίοι του δικεφάλου, με τους Ντούμπλιεβιτς (12π, 4ρ) και Σίκμα (11π, 10ρ) να ξεχωρίζουν από πλευράς Βαλένθια.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 11 στο πρώτο δεκάλεπτο (19-8) αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν επιμέρους 10-2 για το 21-18 του 10’. Οι Θεσσαλονικείς τα πήγαν υποδειγματικά στην άμυνα στη β’ περίοδο, με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι μόλις 13-11 υπέρ της Βαλένθια, που πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 34-29.

Τα πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν στη γ’ περίοδο, όταν οι Ισπανοί βρήκαν ρυθμό, έκαναν το παιχνίδι τους και η διαφορά άρχισε να ανοίγει. Το σκορ έγινε 51-35 πριν το 58-47 του 30ου λεπτού, με τον ΠΑΟΚ τουλάχιστον να μην παρατά το ματς. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς έφτασε τους 18 (74-56) με το 78-62 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 34-29, 58-47, 78-62

Βαλένθια (Μαρτίνεθ): Τρίας, Ντιό 8 (2), Σάτο 6, Λούτσιτς 7 (1), Ντούμπλιεβιτς 13 (2), Βίβες 7 (1), Μαρτίνεθ 8 (2), Σαν Εμετέριο 8 (1), Σούρνα 4, Χάμιλτον 7, Σίκμα 11 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8, Λιάπης, Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 10, Κώττας, Σχορτσανίτης 9, Ντούβνιακ 14 (4), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 11 (1).