Κέρδισε και πλησίασε την τετράδα η Μπαρτσελόνα (video)

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Ζάλγκιρις με σκορ 78-72 και πλησίασε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Πέσιτς έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, είχε τον έλεγχο αλλά στην τρίτη περίοδο έκανε τα εύκολα δύσκολα με τους Λιθουανούς να επιστρέφουν στο ματς και να το κάνουν ντέρμπι.

Εν τέλει, οι “μπλαουγκράνα” κατάφεραν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη, τη 13η στη σεζόν και πλησίασε την τέταρτη Έφες στη μία νίκη.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Χάνγκα και Σεραφέν με τον πρώτο να πετυχαίνει 14 πόντους και το δεύτερο 12.

Στην αντίπερα όχθη, για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους αυτοί που προσπάθησαν να σώσουν την παρτίδα ήταν οι Μιλάκνις και Γουόλτερς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα αλλά δεν μπόρεσαν να γλυτώσουν τους Λιθουανούς από την ήττα.