Πανηγυρικά στους “16” ο Άρης

Ο Άρης κατάφερε να κάμψει στην παράταση την αντίσταση της μαχητικότατης Ρουντούπις και να πανηγυρίσει την πρόκρισή του στους «16» του EuroCup.

Ο Άρης κατάφερε να κάμψει στην παράταση την αντίσταση της μαχητικότατης Ρουντούπις και να πανηγυρίσει την πρόκρισή του στους «16» του EuroCup. Οι θεσσαλονικείς επικράτησαν 96-86 (78-78 κ.α.) της λιθουανικής ομάδας στο Αλεξάνδρειο, για την 6η και τελευταία ημέρα της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης, και προκρίθηκαν από τη 2η θέση του 3ου ομίλου με ρεκόρ 4 νίκες-2 ήττες. Στον αντίποδα, η Ρουντούπις κατέλαβε την τρίτη θέση του ομίλου και αποκλείστηκε.

Με τον Άρη να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και κυρίως στα επιθετικά, αλλά και τον Ταπούτο να ξεδιπλώνει το ταλέντο του σε επίθεση και ασίστ, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έδειξε στο τρίτο δεκάλεπτο να «οικοδομεί» μία διαφορά ασφαλείας και να ελέγχει τον αγώνα. Οι θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο 28΄ με 11 πόντους (63-52), μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Κερούς, και έδειξαν να βάζουν τις βάσεις για ένα τελευταίο δεκάλεπτο απαλλαγμένο από… ανατροπές. Ωστόσο, οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν λάθος επιλογές του Άρη και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσαν με τη λήξη της τρίτης περιόδου στο -5 (65-60).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, Τζέιμς και Ταπούτος συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα για τον Άρη, αλλά Σαλένγκα και Μπουτερλεβίτσιους «βομβάρδισαν» από τα 6.75 και 1.42΄ πριν από τη λήξη ισοφάρισαν σε 74-74 για την Ρουντούπις. Ο Σαλένγκα δεν σταμάτησε εκεί και με δεύτερο διαδοχικό τρίποντο (77-76) χάρισε στους Λιθουανούς το προβάδισμα, ενώ την ίδια στιγμή ο Μπουτερλεβίτσιους κέρδισε εκτός φάσης φάουλ από τον Τσαλδάρη, με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 78-76 και έφερε την Ρουντούπις μία… ανάσα από τη νίκη-πρόκριση. Ωστόσο, στα 5΄΄ πριν τη λήξη ο Ντέιβις ισοφάρισε με κάρφωμα για τον Άρη και ο αγώνας οδηγήθηκε στο επιπλέον πεντάλεπτο (78-78).

Στην παράταση, ο Άρης περιόρισε τα λάθη, «έσφιξε» την άμυνα του και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 18-8 και με το τελικό 96-86 πήρε μία πανηγυρική πρόκριση στους «16» του EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-36, 65-60, 78-78 (κ.α.), 96-86 (παρ.)

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής, Κερούς 13, Ταπούτος 18 (2τριπ., 11ρ.), Τζέιμς 22 (1), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 19 (3), Κρούσιτς, Μπόγρης 2, Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 13 (3), Βεργίνης 2, Δήμας.
ΡΟΥΝΤΟΥΠΙΣ: Βισκόντας 8 (1), Γιουσκεβίτσιους 10, Ζελιόνις 4, Ορελίκ 6, Κατζιούλις 12 (2), Μπουτερλεβίτσιους 10 (2), Σαλένγκα 14 (2), Σίνιτσα 2, Ουρμπούτις 20 (1), Ιβανάουσκας.