Εύκολα οι ΗΠΑ την Λιθουανία (pics)

Η εθνική ομάδα των ΗΠΑ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα για να λυγίσει και την αντίσταση της Λιθουανίας (102-84) πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη της στο τουρνουά της Κρήτης κάτω των 19 ετών.

Οι Αμερικάνοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ από νωρίς κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +10 (28-18). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Λιθουανοί κατάφεραν να ”σφίξουν” την άμυνα τους καθώς οι ΗΠΑ κόλλησε πετυχαίνοντας σε τέσσερα λεπτά μόλις ένα καλάθι. Εν συνεχεία άρχισε να παίρνει μπρος με κύριους εκφραστές τους Γκριν και Χάλιμπέρτον για να κλείσει το ημίχρονο ξανά στο +10 (51-41).

Από κει και πέρα η διαφορά κυμαινόταν σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους με τη Λιθουανία να μην μπορεί να πλησιάσει και να μπει στην διεκδίκηση της νίκης. Η Λιθουανία έκανε το χειρότερο της δεκάλεπτο και οι Αμερικανοί ξέφυγαν με 16 πόντους (76-60). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο να προσφέρει και θέαμα αφού το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί.

Για τις ΗΠΑ οι Χαλιμπέρτον και Κάνιγχαμ πέτυχαν από 21 πόντους, ο Ρόμπινσον έβαλε 17, ενώ το ματς τελείωσαν διψήφιοι και οι Λικελέλε, Γκριν και Πέρι. Για την Λιθουανία πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Βένσκους με 19 πόντους, ενώ ο Γκιντράιτις πέτυχε 17 με 4/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 41-51, 60-76, 84-102.