06/10/2018 • 14:55
ΑΕΚ Ολυμπιακός
06/10/2018 • 14:40

Ο θρίαμβος του 1972

Μία από τις μεγαλύτερες εκτός έδρας επιτυχίες του πέτυχε ο Ολυμπιακός στις 16 Νοεμβρίου του 1972, επικρατώντας της ΑΕΚ με το εντυπωσιακό 5-1!

Ολυμπιακός - ΑΕΚ
06/10/2018 • 14:16

Το εκρηκτικό «δεκάλεπτο» του Ολυμπιακού

Την περίοδο 1965-66 οι «ερυθρόλευκοι» ψάχνουν το πρώτο τους πρωτάθλημα μετά από έξι ολόκληρα χρόνια. Ωστόσο, στην πρεμιέρα γνωρίζουν βαριά ήττα από τον Πανιώνιο με 4-1 μέσα στο Καραϊσκάκη. Δύο αγωνιστικές μετά, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ΑΕΚ. Το ημερολόγιο δείχνει 12 Δεκεμβρίου του 1965.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός
06/10/2018 • 13:44

Θα είναι πάντα μια "μαύρη" μέρα

Στις 13 Ιανουαρίου 1991 η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο Νίκος Γκούμας, σε μια αναμέτρηση που διακόπηκε από τον διαιτητή Ζακεστίδη στο 84ο λεπτό, μετά από δακρυγόνο που έπεσε δίπλα στον αγωνιστικό χώρο.

Ολυμπιακός 1947, ομαδική
06/10/2018 • 13:28

«Θεμέλια» για το πρώτο νταμπλ

Ο Ολυμπιακός επικρατεί της ΑΕΚ με 2-0 μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια στις 6 Ιουλίου του 1947. Οι «ερυθρόλευκοι» πετυχαίνουν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο .

06/10/2018 • 12:48

Κράτησε μόνο τους θριάμβους επί της ΑΕΚ

Την περίοδο 1931-32 ο Ολυμπιακός αποτυγχάνει να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας και τερματίζει στην 5η θέση, πίσω από τον Αρη, τον Παναθηναϊκό, τον Απόλλωνα και τον Εθνικό, αλλά σε καλύτερη θέση από τους Ηρακλή, ΠΑΟΚ και την ουραγό ΑΕΚ.

Μαύρος
06/10/2018 • 12:32

Το ...σόου του Θ(ε)ωμά

Ένας από τους κορυφαίους επιθετικούς στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, ο Θωμάς Μαύρος δεν θα μπορούσε να μην έχει γράψει τις δικές του "χρυσές" σελίδες στα ντέρμπι μεταξύ της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού.

Κωνσταντίνου
06/10/2018 • 12:08
Μπάγεβιτς
06/10/2018 • 11:36

Τον "εκδικήθηκε" με νίκη (video)

Η καταρρακτώδης βροχή που έπεφτε στη Νέα Φιλαδέλφεια στις 12 Ιανουαρίου 1997 δεν επέτρεψε τη διεξαγωγή του αγώνα της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό κι έτσι το ντέρμπι με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς να κάθεται για πρώτη φορά στον πάγκο των φιλοξενούμενων μέσα στο Νίκος Γκούμας μετατέθηκε για την επόμενη μέρα.

Μπάγεβιτς
06/10/2018 • 11:11

Η μεγάλη επιστροφή (video)

Την 12η Ιανουαρίου 1997 θα τη θυμούνται για πάντα οι φίλοι της ΑΕΚ, αφού ήταν η πρώτη φορά που είδαν τον Ντούσαν Μπάγεβιτς να μπαίνει με την ερυθρόλευκη φόρμα μέσα στο Νίκος Γκούμας ως αντίπαλος της ομάδας τους.

ΑΕΚ Ολυμπιακός 1981
06/10/2018 • 10:55

Με νωπές τις μνήμες της τραγωδίας (video)

Το ημερολόγιο δείχνει 21 Νοεμβρίου του 1981 και η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό με νωπές τις μνήμες από το 6-0 της 8ης Φεβρουαρίου στο Καραϊσκάκη και φυσικά της τραγωδίας στα σκαλοπάτια της Θύρας 7 όπου έχασαν τη ζωή τους 21 άνθρωποι.

14/11/2018 • 10:51