Davis Cup: Προβάδισμα με 2-0 νίκες για τη Λιθουανία

Την Κυριακή κρίνεται η άνοδος με διπλό και δύο μονά.

Η ολοκλήρωση της πρώτης ημέρας έδωσε προβάδισμα δύο νικών στη Λιθουανία απέναντι στην Εθνική μας Ομάδα.

Στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα ο Πέτρος Τσιτσιπάς αγωνιζόμενος ως νούμερο 2, ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-1, 6-3) από τον Ριτσάρντας Μπεράνκις που είναι ο κορυφαίος παίκτης των Λιθουανών.

Ο Μιχάλης Περβολαράκης έχοντας αντικαταστήσει στους αγώνες της πρώτης ημέρας το Στέφανο Τσιτσιπά στο νούμερο 1 της Εθνικής Ομάδας, αντιμετώπισε στο δεύτερο παιχνίδι το νούμερο 2 των Λιθουανών, Λαουρίνας Γκριγκέλις.

Μετά από σχεδόν τρεις ώρες ο Γκριγκέλις έφτασε στη νίκη με 2-1 σετ (7-6(6), 3-6, 7-5.

Η Εθνική Ομάδα την Κυριακή 19/9, θα επιδιώξει την ανατροπή, καλούμενη να επικρατήσει και στους τρεις αγώνες που απομένουν, με το διπλό να ανοίγει το πρόγραμμα στις 10:00 π.μ. και τα δύο μονά να ακολουθούν.

Η διοργάνωση διεξάγεται με την υποστήριξη του Υφυπουργείου Αθλητισμού και της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, της Περιφέρειας Κρήτης, του Δήμου Χερσονήσου και των χορηγών της Ελληνικής Φίλαθλης Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης.

Η Εθνική μας Ομάδα και το Δ.Σ. της Ε.Φ.Ο.Α. ευχαριστεί την ITF και όλους όσοι υποστηρίζουν την διοργάνωση.