Madrid Open: Πρόωρος αποκλεισμός για Ντιμιτρόφ

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Λόιντ Χάρις και τέθηκε εκτός συνέχειας από τον πρώτο μόλις γύρο.

Ο Νότιο-Αφρικανός έπαιξε συγκροτημένα και επικράτησε του 29χρονου Βούλγαρου με 6-3, 3-6, 7-6 (5). Ο αγώνας διήρκησε 2 ώρες και 28 λεπτά.

Στο πρώτο σετ του παιχνιδιού ο 24χρονος τενίστας ήταν αρκετά επιθετικός, έσπασε το σέρβις του Ντιμιτρόφ στο 8ο game και έκανε το 1-0 με συνοπτικές διαδικασίες.

Ωστόσο, το δεύτερο σετ ανήκει στο Νο17 της παγκόσμιας κατάταξης. Έδειξε χαρακτήρα, βελτίωσε αισθητά το παιχνίδι του και έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 3ο και τελευταίο σετ η οξυδέρκεια του Χάρις έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης. Ήταν ανώτερος στους καθοριστικούς πόντους και πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Το Νο54 του κόσμου στους “32” του Mutua Madrid Open θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό, Άλεξ Ντε Μινόρ.