Σάκκαρη: Ανατροπή και πρόκριση στους “32” του Madrid Open

Πολύ σκληρή για να πεθάνει...

Η Μαρία Σάκκαρη έδειξε χαρακτήρα, πραγματοποίησε μια σπουδαία ανατροπή και πήρε την πρόκριση για τους “32” του Mutua Madrid Open.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια κέρδισε την Αμάντα Ανισίμοβα με 0-6, 6-1, 6-4, σε έναν θεαματικό αγώνα που διήρκησε 1 ώρα και 51 λεπτά.

Στο 1ο σετ της αναμέτρησης η 25χρονη αθλήτρια δεν υπήρχε στο γήπεδο. Η αντίπαλος της ήταν καταιγιστική, της έσπασε τρεις φορές το σέρβις, έχοντας εκπληκτικές επιστροφές και έκανε το 1-0, δίχως να χάσει game (6-0).

Στο 2ο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Το Νο19 στην παγκόσμια κατάταξη είχε ποικιλία και απίστευτη στα χτυπήματα της, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ανισίμοβα. Πραγματοποίησε τρία breaks στο σερβίς της Αμερικανίδας και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 3ο και τελευταίο σετ η ποιότητα και η οξυδέρκεια της Σάκκαρη μίλησαν. Το Νο1 του ταμπλό διαχειρίστηκε με ψυχραιμία τους καθοριστικούς πόντους και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

Στην επόμενη φάση του τουρνουά της Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Κόνταβεϊτ – Στογιάνοβιτς.