Match Center
Sivasspor - Ποδόσφαιρο

Sivasspor - Ποδοσφαιρο - ΕΙΔΗΣΕΙΣ

UECL: Στους “8” Φιορεντίνα και Λεχ Πόζναν (vids/hls)
Οι "Βιόλα" αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ έβγαλαν αντίδραση κόντρα στην τουρκική ομάδα των άτυχων - για διαφορετικούς λόγους - Χαρίση και Γούτα φτάνοντας στο επιβλητικό 1-4 (1-5) ενώ οι Πολωνοί είχαν πιο εύκολο έργο καθώς οι Σουηδοί έμειναν με δέκα από το 44' (σ.σ. αποβλήθηκε ο Ντάνιελσον) και σκοράροντας τρις στα τελευταία 13' επικράτησαν 0-3 (0-5)
Europa Conference League: Καθαρό προβάδισμα μόνο η Λεχ Πόζναν (hls)
Η Λεχ Πόζναν είναι η μοναδική ομάδα, στα παιχνίδια του Europa Conference League το βράδυ της Πέμπτης (9/3), που κατάφερε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους "8" - Γάνδη και Βασιλεία δεν εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους, ενώ η Φιορεντίνα έμεινε στο 1-0
Conference League: Οι Αλκμάαρ και Σίβασπορ στους «16», «αντίο» από τον Απόλλωνα Λεμεσού! (hls)
Η Αλκμάαρ με γκολ στο 87' του Παυλίδη νίκησε 2-1 την Ντνίπρο και πέρασε ως πρώτη από τον 5ο όμιλο στους «16» του Europa Conference League. Η Σίβασπορ «κόλλησε» στο 1-1 με την Σλάβια Πράγας, αλλά πέρασε στην επόμενη φάση με τους Χαρίση και Γούτα στο αρχικό σχήμα. Ο Απόλλων Λεμεσού αποχαιρέτησε με νίκη (1-0) την Ευρώπη κόντρα στην Βαντούζ.
Τραμπζονσπόρ – Σίβασπορ 1-0: Νικητές οι Μπακασέτας – Σιώπης στο ντέρμπι των Ελλήνων!
Τέσσερις Έλληνες παίκτες αγωνίστηκαν στο παιχνίδι του τουρκικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Τραμπζονσπόρ και τη Σίβασπορ, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές της ομάδας από την Τραπεζούντα ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος.
Κυπελλούχος Τουρκίας ο Γούτας με τη Σίβασπορ!
Μετά από έναν δραματικό τελικό που κρίθηκε στην παράταση η Σίβασπορ του Δημήτρη Γούτα επικράτησε με 3-2 της Καϊσέρισπορ του Δημήτρη Κολοβέτσιου και κατέκτησε το Κύπελλο το οποίο είναι το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της!
Τουρκία: Γκολ ο Γούτας, ασίστ και νίκη ο Κίτσιου
Συγκεκριμένα, ο Στέλιος Κίτσιου ήταν από τους πρωταγωνιστές των γηπεδούχων, καθώς στο 12ο λεπτό «σέρβιρε» το δεύτερο γκολ τους στον Ντεμίρ (πρώτη φετινή ασίστ), ενώ δικό του γκολ στο τέλος του α’ μέρους ακυρώθηκε μέσω VAR.