Φοβερή Εμμανουηλίδου στις Σέρρες, 4η ταχύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα στα 100 μέτρα

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου στους Εαρινούς αγώνες στις Σέρρες, καθώς βελτίωσε το ατομικό ρεκόρ ρεκόρ στα 100 μ. με 11.21 (1,7) και έγινε η τέταρτη ταχύτερη ελληνίδα όλων των εποχών.

Η 21χρονη πρωταθλήτρια πλέον είναι πίσω από τις Θάνου (10.83), Καρασταμάτη (11.03) και Κόφφα (11.12) και δείχνει ότι είναι έτοιμη για διάκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπου. Μάλιστα η κούρσα των 100 μ. στις Σέρρες έγινε μετά από τη διακοπή των αγώνων λόγω της έντονης βροχόπτωσης! Η αθλήτρια που γυμνάζεται με την Κατερίνα Αλεξοπούλου είναι πλέον η ταχύτερη στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ23!

Στην κούρσα βέβαια όλες οι αθλήτριες είτε βελτίωσαν τα ατομικά τους ρεκόρ είτε τα φετινά τους. Η Δήμητρα Τσουκαλά έκανε την καλύτερη κούρσα της ζωής της με 11.48, ενώ το ίδιο συνέβη και με την Άρτεμις Αναστασίου που ήταν τρίτη με 11.52. Και οι επτά αθλήτριες που πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού είχαν χρόνο κάτω από τα 12.00! Μεγάλη άτυχη της κούρσας ήταν η Ραφαέλα Σπανουδάκη που περίπου 30 μέτρα μετά την εκκίνηση εγκατέλειψε λόγω κάποιας ενόχλησης που ένιωσε.

Γρήγορη ήταν και η κούρσα των 100 μ. των ανδρών με τον Γιάννη Νυφαντόπουλο και τον Σωτήρη Γκαραγκάνη να δίνουν μάχη σώμα με σώμα. Τελικά χρειάστηκε η ανάλυση του φωτό φίνις για να αναδειχθεί νικητής ο Νυφαντόπουλος με 10.30 (.293) και τον Γκαραγκάνη να ακολουθεί με 10.30 (.294) με τον άνεμο όμως να είναι ευνοϊκός κατά 2,1 μ./δ. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ατομικό ρεκόρ του Νυφαντόπουλου είναι στα 10.28 ενώ του Γκαραγκάνη 10.43. Στην τρίτη θέση ήταν ο Δημήτρης Χρυσάφης με 10.33.

Στην δεύτερη κούρσα των ανδρών ο Βασίλης Παπαμαργαρίτης βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με 10.51 όπως και ο Γιάννης Καριοφύλλης με 10.52 και πλησίασαν το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 που είναι στα 10.50.

Ο Κώστας Δουβαλίδης σε μια χαλαρή κούρσα τερμάτισε πρώτος στα 110 μ. εμπ. με 13.89 και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Ο έμπειρος Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε υπό το βλέμμα του 13μηνων γιού του που τον είδε για πρώτη φορά από κοντά σε αγώνες.

Ο Χρήστος Παναγιώτης Ρούμτσιος έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει μάλιστα και της συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23. Ο νεαρός πρωταθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ τερματίζοντας σε 14.28 με την προηγούμενη ατομική του επίδοση να είναι στα 14.35 από την κούρσα του στο μίτινγκ της Λεμεσού. Ατομικό ρεκόρ έκανε και ο Άγγελος Τζανής Ανδρέογλου τερματίζοντας τρίτος με 14.49.

Την καλύτερη κούρσα της ζωής της έκανε η Σοφία Ιωσηφίδου στα 100 μ. εμπ. καθώς τερμάτισε σε 13.65, βελτιώνοντας το 13.86 που είχε μέχρι τώρα στα πόδια της. Το ίδιο συνέβη και με την Σοφία Καμπερίδου που τερμάτισε δεύτερη σε 13.91.