Παραολυμπιακοί Αγώνες: Πρώτο χρυσό μετάλλιο με παγκόσμιο ρεκόρ για Γκαβέλα! (vid)

Ο Θανάσης Γκαβέλας κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στα 100μ. και ολοκλήρωσε την προσπάθεια του με παγκόσμιο ρεκόρ.

“Χρυσός” ο Θανάσης Γκαβέλας στον τελικό των 100 μέτρων Τ11 στον στίβο.

Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε χρόνο 10.82, το οποίο αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ. Στον ημιτελικό του αθλήματος ο 22χρονος αθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθεια του με 10.88 και στον τελικό βελτίωσε το χρόνο.

Μαζί με τον Σωτήρη Γκαραγκάνη που αποτελεί τον συνοδό του στην κούρσα έκαναν εξαιρετική δουλειά και έδωσαν στη χώρα μας το πρώτο χρυσό και συνολικά όγδοο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς του Τόκιο.

Στη δεύτερη θέση στην κούρσα των 100μ. τερμάτισε ο Γάλλος Τιμότε Αντόλφ με 10.90 και την τριάδα του βάθρου έκλεισε ο Κινέζος Ντονγκντόνγκ Ντι με 11.03.