Ρολάν Γκαρός: Αυτοκρατορικός Ναδάλ (hls)

Ο Ράφαελ Ναδάλ νίκησε με 3-0 σετ (6-0, 6-2, 7-5) τον Νόβακ Τζόκοβιτς για να φτάσει τα 13 τρόπαια στο Ρολάν Γκαρός και τα 20 σε Grand Slam, τα περισσότερα στην ιστορία μαζί με τον Ρότζερ Φέντερερ

Το πρώτο σετ του τελικού ήταν μια εκπληκτική παράσταση από τον πολυνίκη του θεσμού Ράφα Ναδάλ, την οποία όχι μόνο δε μπόρεσε να φρενάρει ο Νόβακ Τζόκοβιτς, αλλά «διευκόλυνε» με τα τραγικά ποσοστά του στο σερβίς.
Ο Ναδάλ έκανε μπρέικ μόλις στο πρώτο σέρβις γκέιμ του Σέρβου και στη συνέχεια κυριάρχησε όντας εξαιρετικός στην άμυνα και εκρηκτικός στην επίθεση για να φτάσει στο 6-0 και να κάνει το 1-0 σετ. Ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα του που ο Νόβακ Τζόκοβιτς έχασε σετ σε τελικό χωρίς να πάρει γκέιμ

Το δεύτερο σετ ήταν ένας συνδυασμός της κακής εικόνας του Σέρβου στο σερβίς, αλλά και της μοναδικής ικανότητας του Ναδάλ να επιστρέφει όλες τις μπάλες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη διαρκώς αυξανόμενη πίεση στον Τζόκοβιτς, που υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη, «βοηθώντας» τον αντίπαλο του να φτάσει στο 6-2 και το 2-0 σετ

Στο 3ο σετ οι δύο τενίστες έφτασαν «χέρι χέρι» στο 2-2, κρατώντας τα σερβίς τους. Ο Τζόκοβιτς πάντως εξακολουθούσε να δυσκολεύεται στα δικά του και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ισπανό να κάνει μπρέικ και να προηγηθεί με 3-2.

Το πόσο σπουδαίοι παίκτες είναι κι οι δύο αντικατοπτρίζεται σε ό,τι ακολούθησε. Ο Σέρβος πήρε αμέσως πίσω το μπρέικ, μπήκε μπροστά στο σκορ με 4-3 και στη συνέχεια οι δυο τους «ξιφούλκησαν» χωρίς απώλεια μέχρι το 5-5. Εκεί ο Ισπανός βρήκε ξανά μπρέικ και δεν άφησε την ευκαιρία να κλείσει το ματς στο δικό του σερβίς φτάνοντας στο τελικό 7-5.

Ήταν η 100η νίκη του Ισπανού στο Ρολάν Γκαρός, που τον οδήγησε στην κατάκτηση του 13ου τροπαίου στο Παρίσι σε ισάριθμους τελικούς και βέβαια στους 20 τίτλους Grand Slam, όσους έχει και ο Ρότζερ Φέντερερ με τον οποίο μοιράζεται την πρώτη θέση της λίστας.