Έκανε την έκπληξη ο Γκούλμπις!

Ο Έρνεστς Γκούλμπις επικράτησε του Ρότζερ Φέντερερ (6-7, 7-6, 6-2, 4-6, 6-3) και τον άφησε εκτός προημιτελικών Ρολάν Γκαρός για πρώτη φορά από το 2004!

Ο 25χρονος, ο οποίος μέσα σε διάστημα μικρότερο του ενάμιση χρόνου αναρριχήθηκε από τα…έγκατα του νο. 130 στο top-20 του παγκοσμίου τένις, πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του και προκρίθηκε στους «8» τουρνουά Γκραν Σλαμ για πρώτη φορά από το 2008, όταν το είχε καταφέρει ξανά στο γαλλικό Όπεν.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό και κράτησε συνολικά 3 ώρες και 42 λεπτά. Το πρώτο σετ έφτασε στο τάι-μπρέικ, με τον Λετονό να προηγείται με 5-3, αλλά τον Φέντερερ να απαντά με τέσσερις συνεχείς πόντους κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Ελβετός έχασε δύο ευκαιρίες να κάνει το 2-0 και ο Γκούλμπις τον τιμώρησε και πάλι στο τάι-μπρέικ, με πέντε συνεχόμενους πόντους.

Ο Λετονός πήρε θάρρος από αυτό και πήρε εύκολα με 6-2 το τρίτο σετ, με τον Φέντερερ να απαντά πιο δύσκολα ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο τέταρτο.

Ωστόσο ήταν η μέρα του Γκούλμπις, ο οποίος έκανε μπρέικ για το 2-0 στο πέμπτο σετ και τελικά πανηγύρισε τη νίκη, βάζοντας τέλος στην πορεία του Φέντερερ μετά από εννέα σερί προημιτελικούς Ρολάν Γκαρός!

Ο 25χρονος Λετονός, νο.18 στον κόσμο θα αντιμετωπίσει στους «8» του τουρνουά τον Τόμας Μπέρντιχ.