Ζαμπέρ-Σάκκαρη 2-1: “Αυτοκτονία” στη Ρώμη (hls)

Η Μαρία Σάκκαρη αποχαιρέτησε τη Ρώμη, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έχασε με 2-1 (1-6, 7-5, 6-1) σετ από την Ονς Ζαμπέρ, η οποία νίκησε με ανατροπή.

Στα ημιτελικά του Rome Masters βρίσκεται η Ονς Ζαμπέρ. Η Ελληνίδα αθλήτρια ηττήθηκε με 2-1 σετ (6-1, 7-5, 6-1) από την Ονς Ζαμπέρ, η Τυνήσια εξασφάλισε το εισιτήριο για τους “4” του τουρνουά.

Η Σάκκαρη ήταν καλύτερη και με ωραίο τένις πήρε στο πρώτο σετ από την Ζαμπέρ. Μάλιστα το No.4 της παγκόσμιας κατάταξης έκανε μπρέικ μόλις στο δεύτερο γκειμ, κατέκτησε και το τρίτο με την Ζαμπέρ να μειώνει σε 3-1. Η Σάκκαρη κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ μόλις σε 33 λεπτά με 6-1.

Η Ζαμπέρ στο δεύτερο σετ χρειάστηκε 57 λεπτά για να φέρει το ματς στα ίσα. Η αθλήτρια από την Τυνησία ανέβασε ρυθμό έκανε τρία μπρέικ στην Σάκκαρη, πήρε πέντε συνεχόμενα γκειμ από την Ελληνίδα και ισοφάρισε σε 1-1 (7-5) σετ.

Στο τρίτο σετ η Σάκκαρη τα έκανε όλα λάθος, η Ζαμπέρ με ανατροπή έκανε το 2-1 σετ και βρίσκεται στα ημιτελικά της Ρώμης.

Τα σετ: 1-6, 7-5, 6-1