Σάκκαρη: Στα προημιτελικά με σπουδαία εμφάνιση! (vids)

Η Μαρία Σάκκαρη, νίκησε την Λετονή Γιέλενα Οσταπένκο αλλά και τα "γαλλικά" της για να προκριθεί στα προημιτελικά του τουρνουά της Οστράβα.

Εύκολη νίκη πανηγύρισε η Μαρία Σάκκαρη που επικράτησε της Γιέλενα Οσταπένκο με 2-0 σετ, 6-4 6-2 μετά από 1.20 λεπτά αγώνα

Η Ελληνίδα αθλήτρια έπαιξε εξαιρετικά. Στο πρώτο σετ, είχε τρεις άσσους, κανένα διπλό σφάλμα 57% στο πρώτο σερβίς. Η Σάκκαρη, απέναντι στο νούμερο 29 του WTA, πήρε μπρέικ την κατάλλληλη στιγμή, στο έβδομο γκέιμ για να κάνει το 4-3. Εκείνη τη στιγμή και ενώ η Σάκκαρη πανηγύριζε, η ελληνίδα αθλήτρια, ισχυρίζεται πως την έβρισε με τον Καντέρ Νούνι, τον διαιτητή της αναμέτρησης να τονίζει πως δεν άκουσε κάτι. Το επόμενο γκέιμ το κατέκτησε με λοβ-γκέιμ, δείχνοντας πως δύσκολα θα έχασε το πρώτο σετ.

Η Οσταπένκο μείωσε σε 5-4, με την Μαρία να σερβίρει και να κρατάει το σερβίς της για το 6-4 μετά από 47 λεπτά!

Η Σάκκαρη μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο δεύτερο σετ. Με το “καλημέρα” έσπασε το σερβίς της Λετονής πετυχαίνοντας το δεύτερό της μπρέικ στο ματς. Θα περίμενε κανείς να υπάρξει αντίδραση από την Οσταπένκο, όμως η Μαρία πήρε ένα ακόμη μπρέικ για το 3-0. Η Μαρία Σάκκαρη, μετά από 38 λεπτά στο δεύτερο σετ, έκανε το 6-2 εξασφαλίζοντας την συμμετοχή της στα προημιτελικά του τουρνουά της Οστράβα.

Η παρεξήγηση πάντως φαίνεται πως έληξε, καθώς στο τέλος οι δύο αθλήτριες έδωσαν τα χέρια!