Γιεπτσιρτσίρ: «Για την οικογένεια και την Κένυα»

Η Κενυάτισσα Πέρες Γιεπτσιρτσίρ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μαραθωνίου γυναικών στο Ολυμπιακό τουρνουά στίβου του Τόκιο.

Η Κενυάτισσα Πέρες Γιεπτσιρτσίρ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μαραθωνίου γυναικών στο Ολυμπιακό τουρνουά στίβου του Τόκιο, τερματίζοντας πρώτη με χρόνο 2:27:20. Η 27χρονη πρωταθλήτρια, που σημείωσε το 2020 στη Βαλένθια την 5η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, ολοκλήρωσε πρώτη τα 42 χιλιόμετρα και 195 μέτρα του μαραθωνίου και στέφθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης.

«Στα τελευταία χιλιόμετρα δέχτηκα πίεση, αλλά άντεξα. Είμαι πανευτυχής γιατί κατέκτησα το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Κένυα πήρε και τη δεύτερη θέση. Αυτή η νίκη ανήκει στην οικογένεια και στην πατρίδα μου», δήλωσε μετά την απονομή των μεταλλίων η Γιεπτσιρτσίρ.