Η τύχη χαμογέλασε στον Πεπ (video)

Η Μπάγερν αναδείχθηκε υπέρ πρωταθλήτρια Ευρώπης ύστερα από έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Νόιερ απέκρουσε το 5ο και τελευταίο πέναλτι που εκτέλεσε ο Λουκάκου και χάρισε στους Βαυαρούς το πρώτο τρόπαιο της σεζόν και το πρώτο στην εποχή Γκουαρδιόλα στον τελικό του Ευρωπαϊκού Σούπερ καπ.

Το γκολ του Χάβι Μαρτίνεθ στις καθυστερήσεις της παράτασης ήταν αυτό που κράτησε ζωντανή την Πρωταθλήτρια Ευρώπης και έστειλε το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι. Ο Βάσκος χαφ ισοφάρισε σε 2-2 και ενώ στο 93ο λεπτό ο Αζάρ είχε δώσει προβάδισμα στους Λονδρέζους. Στην κανονική διάρκεια οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 1-1 με τα γκολ του Τόρες στο 8ο λεπτό και του Ριμπερί  στο 47ο.

Η Τσέλσι αγωνιζόταν από το 85′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ραμίρες με δεύτερη κίτρινη κάρτα