ΠΑΟΚ – Μπριζ 1-1 (τελικό)

Την νίκη που θα τον φέρει μια ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League κυνηγάει ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Μπριζ.

Η εξέλιξη του αγώνα

90+ Κάρτα στον Οτζίτζα για καθυστέρηση…
89′ 1-1 Οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν γρήγορα ένα φάουλ, η σέντρα ήρθε από αριστερά και ο… ξεχασμένος Στέποβιτς από κοντά με πλασέ ισοφάρισε και “πάγωσε” την Τούμπα. “Αυτοκτονία” για τον ΠΑΟΚ, που χάνει ένα δικό του ματς..
86′
Ο Ελ Ζάαρ τροφοδότησε σωστά τον Φωτάκη, ο οποίος όμως απέναντι από τον Στάινεν δεν μπόρεσε να τον νικήσει, “σπαταλώντας” σημαντική ευκαιρία
82′ Ο Αθανασιάδης περνάει στη θέση του Σαλπιγγίδη και καταχειροκροτείται ενώ την ίδια ώρα η Βιγιαρεάλ πραγματοποιεί το 3-0, με δράστη ξανά τον Ρόσι
72′ Ο Ελ Ζάαρ πέρασε στη θέση του Ιβιτς
71′ Ο Οτζίτζα αντικαθιστά τον Βερμιούλεν
68′
Σέντρα από αριστερά για τους Βέλγους, κεφαλιά του Σέποβιτς από πλεονεκτική θέση καθώς ο Κοντρέρας αδράνησε, έπεσε και μπλόκαρε σταθερά ο Κρέσιτς
65′ Κάρτα στον Τσιρίλο για φάουλ που έκανε σε προηγούμενη φάση ενώ την ίδια ώρα η Βιγιαρεάλ προηγείται με 2-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο “Μαδριγάλ”
63′
Σέντρα του πολύ δραστήριου Ζουέλα από δεξιά, προβολή του Σαλπιγγίδη, άουτ. Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ
62′ Ο Νταλμά στη θέση του Πέρισιτς και ο Ντιράρ σε εκείνη του Ακπαλα για τους φιλοξενούμενους…
58′
Κάρτα στον Ζουέλα για μαρκάρισμα πάνω στον Πέρισιτς
56′ Κάρτα στον Βερμιούλεν για φάουλ πάνω στον Βιερίνια
55′ Κάρτα στον Γκέραερτς
52′ Σουτ του Κοντρέρας από το ύψος της περιοχής, άστοχο
46′ Ξεκίνησε χωρίς αλλαγές το δεύτερο μέρος…

45′ Στο άλλο ματς του ομίλου, ο Τζουζέπε Ρόσι -με πέναλτι- έχει βάλει μπροστά την Βιγιαρεάλ απέναντι στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ
43′ Κάρτα στον Σιμάες για φάουλ πάνω στον Βιτόλο
41′
Ο ΠΑΟΚ διατηρεί τον έλεγχο και μετά το γκολ που σημείωσε, το παιχνίδι ωστόσο κυλάει σε αργό τέμπο
38′ Σέντρα του Τσιρίλο από δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενους και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
33′ Πρώτη κάρτα στο ματς, την πήρε ο Βιτόλο
25′
1-0 Κεραυνός του Βιερίνια έξω από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα και η Τούμπα στο… πόδι. Τέταρτο γκολ του Βιερίνια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις φέτος…
11′
Επικίνδυνη σέντρα του Σακελλαρίου από αριστερά προς τον Σαλπιγγίδη, πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα ο τερματοφύλακας των Βέλγων…
4′ Σουτ του Στέποβιτς έξω από την περιοχή, άστοχο
3′ Φάουλ του Γκαρσία, ο Στάινεν καλά τοποθετημένος έδιωξε στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα
1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε…

Διαιτητής: Μαρκ Κόρντνεϊ (Β. Ιρλανδία)
Γήπεδο: Τούμπα

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης (82′ Αθανασιάδης), Κοντρέρας, Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Ίβιτς (72′ Ελ Ζάαρ), Σακελλαρίου, Ζουέλα
Στον πάγκο: Χαλκιάς, Μπαλάφας, Παπάζογλου, Κουτσιανικούλης, Φιλομένο

Μπριζ (Άντρι Κόστερ): Στάινεν, Βερμιούλεν (71′ Οτζίτζα), Ντονκ, Βαν Γκίζεχεμ, Βαν Ντερ Χέιντεν, Μπλοντέλ, Σιμάες, Στσέποβιτς, Γκέραερτς, Πέρισιτς (62′ Νταλμά), Ακπάλα (62′ Ντιράρ).
Στον πάγκο: Ντε Βλίγκερ, Χόφκενς, Νταλμά, Ντιράρ, Καμοτζάτο, Κουεμάχα.