Οριακή νίκη για τη Βιγιαρεάλ

Το «κίτρινο υποβρύχιο» νίκησε με 2-1 τη Σπάρτα Πράγας, στο «Μαδριγάλ», για τον πρώτο προημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ, όμως δεν πήρε καθαρό σκορ ενόψει της ρεβάνς στην Τσεχία.

Ο Μπακαμπού στο 3΄ εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση του γκολκίπερ Μπίτσικ των φιλοξενούμενων κι άνοιξε το σκορ νωρίς για τους Λεβαντίνους. Η Σπάρτα, βέβαια, δεν απογοητεύτηκε και ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με κεφαλιά του Μπράμπετς. Το εκτός έδρας γκολ είναι εφόδιο για τη Σπάρτα Πράγας, που δεν άντεξε, όμως στην ισοπαλία. Ο Μπακαμπού πάλι, στο 63΄, έκανε το 2-1 κι έδωσε την οριακή νίκη στη Βιγιαρεάλ.

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Γκασπάρ, Μπέιλι, Ρουίθ, Κόστα (77΄ Μαρίν), Σουάρεθ, Τριγκέρος, Μπρούνο, Καστιγιέχο (62΄ Μπαπτιστάο), Σολδάδο, Μπακαμπού (83΄ Άντριαν).

Σπάρτα Πράγας: Μπίτσικ, Μπράμπετς, Χόλεκ (28΄ Κόβατς), Ναμουανέσου, Ντότσκαλ, Μάρετσεκ, Κρέιτσι, Ματεγιόβσκι (88΄ Λάφατα), Φρίντεκ, Κονατέ, Γιούλις (73΄ Φατάι).