Europa League: Προβάδισμα για Ρέιντζερς, πήρε ισοπαλία με γκολ η Άρσεναλ (hls)

Μετά από τους πρώτους αγώνες που ολοκληρώθηκαν Ρέιντζερς και Άρσεναλ έχουν ένα μικρό προβάδισμα εν όψει των επαναληπτικών.

Για την φάση των “32” του Europa League διεξήχθησαν οι πρώτες αναμετρήσεις.

Σε ένα από τα σημαντικότερα ζευγάρια η Μπενφίκα υποδέχτηκε την Άρσεναλ με τον αγώνα να διεξάγεται στο Ολίμπικο της Ρώμης και τις δυο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία με σκορ 1-1.

Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίτσι στο 55ο λεπτό για να έρθει πολύ σύντομα η απάντηση από τους φιλοξενούμενους με τον Σακά δυο λεπτά αργότερα.

Οι δυο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς που θα γίνει σε μια εβδομάδα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Πολύ ωραίο ματς έγινε ανάμεσα στην Αντβέρπ και την Ρέιντζερς με τους φιλοξενούμενους να φέυγουν νικητές με 4-3 και με ένα μικρό προβάδισμα στην ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Αριμπό για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με δυο τέρματα από τους Αβενάτι στο 48 και Ραφαέλοφ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο 59 ισοφαρίζουν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπάρισιτς για να προηγηθεί και πάλι η Αντβέρπ 7 λεπτά αργότερα με τον Γιούμα. Το 3-3 έκανε ο Κέντ στο 83, για να έρθει και πάλι ο Μπάρισιτς στο 90ο λεπτό και να δώσει την νίκη στην Ρέιντζερς. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες αφού στο 88 αποβλήθηκε ο Σεκ.