Νέφτσι-Γαλατάσαραϊ 1-3: Άνετη πρόκριση για την «Τσιμ Μπομ»

Η Γαλατάσαραϊ επικράτησε στο Μπακού, της Νέφτσι με 3-1 και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Η Γαλατάσαραϊ επικράτησε στο Μπακού, της Νέφτσι με  3-1 και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού, η Νέφτσι υποδέχτηκε την Γαλατάσαραϊ για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.

Οι τούρκοι απείλησαν στο 13’ αλλά το σουτ του Μπάμπελ σταμάτησε στο δοκάρι του Μαμάντοφ.
Η πίεση της Γαλατά απέδωσε έξι λεπτά μετά, όταν από πάσα του Λίνες, ο Ντιάν με σουτ έκανε το 0-1.

Η Νέφτσι έχασε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 43’ με τον Λαβάλ ν’ αστοχεί από καλή θέση.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα, μόλις στο 46’ με τον Μ’ Μπότζι μετά από πάσα του Μαχμούντοφ.

Το χάρηκαν όμως μόλις τρία λεπτά, μιας και στο 49’ η Γαλατά έκανε το 1-2 με τον Λουγιντάμα μετά από πάσα του Ταϊλάν.

Στο 63ο λεπτό και πάλι με τον Ντιάν, μετά από πάσα του Εμρέ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-3 καθαρίζοντας ουσιαστικά και τη νίκη και την πρόκριση.