10ος όμιλος: Ανατροπή, πρόκριση και πρωτιά η Μπασακσεχίρ

Τεράστιο «διπλό» πρόκρισης και πρωτιάς στον 10ο όμιλο πέτυχε η Μπασακσεχίρ επί της Γκλάντμπαχ (1-2), την οποία και απέκλεισε, με τη Ρόμα να την ακολουθεί στους «32» του Europa League.

Γκλάντμπαχ – Μπασακσεχίρ: 1-2

Τρομερό παιχνίδι στη Γερμανία, με τη Μπασακσεχίρ να πετυχαίνει σπουδαία ανατροπή επί της Γκλάντμπαχ και να προκρίνεται ως πρώτη από τον 10ο όμιλο στους «32» της διοργάνωσης. Η τουρκική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 33’ από το τέρμα του Τουράμ, όμως δεν παράτησε το παιχνίδι. Αντέδρασε και ισοφάρισε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Καχβετσί, ενώ η ανατροπή ήρθε στο 90ο  λεπτό με σκόρερ τον Κριβελί.

Ρόμα – Βόλσμπεργκερ: 2-2

Την ίδια ώρα στο Ολίμπικο, η Ρόμα αν και προηγήθηκε δύο φορές, κατάφερε να μείνει στο 2-2 με τη  Βόλσμπεργκερ και να χάσει μέσα από τα χέρια της την πρώτη θέση του ομίλου. Περότι (7’) με πέναλτι και Τζέκο (19’) σημείωσαν τα γκολ των Ιταλών, με αυτογκόλ του Φλορέντσι και γκολ του Βάισμαν ισοφάρισαν δις οι φιλοξενούμενοι.