9ος Όμιλος: Πέρασαν Γάνδη και Βόλφσμπουργκ (video)

Η γερμανική ομάδα νίκησε εκτός έδρας την Αλεξάντρια, εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στο Σεντ Ετιέν-Γάνδη και πέρασε στην επόμενη φάση

Η Βόλφσμπουργκ νίκησε εκτός έδρας την Αλεξάντρια και αυτή η νίκη της έδωσε και την πρόκριση από τη στιγμή που η Σεντ Ετιέν αναδείχτηκε ισόπαλη (0-0) στην έδρα της με τη Γάνδη. Για τη Γάνδη αυτή η ισοπαλία ήταν βολική, παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου και είναι στην επόμενη φάση.

Χρυσό γκολ από τον Βέγκχορστ

Ένα γκολ του Βέγκχορστ ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση της Αλεξάντρια με την Βόλφσμπουργκ, στη Λβιβ της Ουκρανίας.

Ο επιθετικός της Βόλφσμπουργκ ευστόχησε στο πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Το πέναλτι το κέρδισε ο ίδιος από τον Ντούμπρα και το 0-1 ήταν το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Στο 0-0 Σεντ Ετιέν και Γάνδη

Η Σεντ Ετιέν ήξερε ότι η Βόλφσμπουργκ νικούσε στην Ουκρανία και σε περίπτωση που θα έμενε στην ισοπαλία στο δικό της παιχνίδι θα αποκλειόταν. Η γαλλική ομάδα δεν βρήκε σκορ απέναντι στη Γάνδη που έπαιζε με 10 παίκτες από το 76′ λόγω αποβολής του Ενγκαντού-Γκαντζού.

Η Γάνδη πήρε την ισοπαλία, παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου και έχει την πρόκριση στην επόμενη φάση.