Ζορίστηκαν αλλά πέρασαν στα προημιτελικά Μπαρτσελόνα, Αταλάντα, εύκολα Μπράγκα, Ρέιντζερς (hls)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε στην Τουρκία με ανατροπή, η Αταλάντα πιέστηκε από την ανώτερη Λεβερκούζεν και άντεξε, ενώ Ρέιντζερς και Μπράγκα δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα στις αποστολές τους.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 1-2

Στην Κωνσταντινούπολη η Γαλατά προηγήθηκε με την κεφαλιά του Βραζιλιάνου αμυντικού Μαρκάο (28ο λεπτό, 1-0), όμως η απάντηση των Καταλανών ήταν άμεση καθώς ισοφάρισε με το σόλο του Πέδρι (37ο λεπτό, 1-1). Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να γυρίσει το ματς με τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ (1-2, 50ο λεπτό) μετά την έξυπνη ασίστ του Φρένκι Ντε Γιονγκ.

1ος αγώνας στην Ισπανία: 00

Γαλατασαραϊ (Τορέντ): Πένια, Μπόι, Νέλσον, Μαρκάο, Φαν Άνχολτ (85′ Μπαϊράμ), Κουτλού, Ανταλιαλί, Μπάμπελ (74′ Ντερβίσογλου), Κερέμ (74΄Μορουτάν), Ακτούρκογλου, Γκομίς

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Ντεστ (56′ Αραούχο), Πικέ (81′ Λανγκλέ), Έρικ Γκαρθία, Μπουσκέτς, Πέδρι, Ντε Γιονγκ (68′ Γκάβι), Τραορέ (46′ Ντεμπελέ), Φεράν Τόρες, Ομπαμεγιάνγκ (82′ Ντεπάι)

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ – ΑΤΑΛΑΝΤΑ 0-1

Η Μπάγερ παρατάχτηκε με σημαντικές απουσίες καθώς έλειψαν οι τραυματίες Βιρτς, Σικ και Φρίμπονγκ. Οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για να προηγηθούν με τον Ντιαμπί να αστοχεί σε δύο τετ α τετ απέναντι στον Μούσο! Η Αταλάντα περίμενε στο δικό της γήπεδο παίζοντας άμυνα σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και σε μια φάση κλείδωσε την πρόκριση με την αλλαγή του Γκασπερίνι, Τζερεμί Μπογκά στις καθυστερήσεις (91’ο λεπτό, 0-1).

1ος αγώνας στην Ιταλία: 3-2

Μπάγερ (Σεοάνε): Χραντέτσκι, Φοσού – Μενσά (61′ Μπελαράμπι), Τα, Ταπσόμπα, Ινκαπιέ, Μπάκερ, Αράνγκις (82′ Αλάριο), Παλάσιος (61′ Άντριχ) Ντεμίρμπαϊ (61’Αζμούν), Ντιαμπί, Αντλί

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Παλομίνο, Τζαπακόστα (79′ Πετσέλα), Φρόιλερ, Ντε Ρόουν, Χάτεμπερ, Κοουπμέινερς, Μαλινόφσκι (65′ Μπογκά), Μουριέλ (79′ Πεσίνα)

ΜΟΝΑΚΟ – ΜΠΡΑΓΚΑ 1-1

Το έργο των Πορτογάλων έγινε ακόμα πιο εύκολο καθώς στο 20ο λεπτό ο Ισπανός επιθετικός Αμπέλ Ρουίθ (0-1) έδωσε το προβάδισμα στη Μπράγκα μέσα στο Πριγκιπάτο. Το μόνο που κατόρθωσαν οι Μονεγάσκοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα με τον Ντισασί στο 90ο λεπτό (1-1).

1ος αγώνας στην Πορτογαλία: 2-0

Μονακό (Κλεμάν): Νούμπελ, Βάντερσον, Ντισασί, Μπαντιασίλε, Ενρίκε (62′ Γιάκομπς), Ζαν Λούκας (52′ Μαριπάν), Τσουαμενί, Μαρτίνς (52′ Μποαντού), Ντιόπ (52′ Γκολόβιν), Μπεν Γεντέρ, Φόλαντ

Μπράγκα (Καρβαλχάλ): Ματέους, Φαμπιάνο, Τορμένα, Πάουλο Ολιβέιρα, Κάρμο, Αλ Μουστράτι, Κάστρο (75′ Μεντέιρος), Ρικάρντο Όρτα, Γκόμες (62′ Μόουρα), Ρουίθ (75′ Βιτόρ Ολιβέιρα), Αντρέ Όρτα (69′ Λούκας Μινέιρο)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ 2-1

Στο Βελιγράδι ο Μίρκο Ίβανιτς βρήκε χώρο και με δυνατό σουτ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ζευγάρι ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό (1-0) για την ομάδα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς, όμως ο Ράιαν Κεντ με το πρώτο φετινό του ευρωπαϊκό γκολ έφερε το παιχνίδι στα ίσα και τερμάτισε τις ελπίδες των Σέρβων για ανατροπή (1-1, 56ο λεπτό). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο επιθετικός από τις Κομόρες που είχε περάσει νωρίτερα στο ματς, Ελ Φαρντού Μπεν Ναμπουάνε με πέναλτι (90+, 2-1).

1ος αγώνας στη Σκωτία: 3-0

Ερυθρός Αστέρας (Στάνκοβιτς): Εράκοβιτς, Ντράγκοβιτς, Πιτσίνι (67′ Γκάιτς), Κάταϊ, Ίβανιτς (72′ Μοτίκα), Κάνγκα, Σανόγκο, Ρόντιτς (72′ Φάλκο), Ομοϊχουάνφο (63′ Μπεν Ναμπουάνε), Πάβκοφ

Ρέιντζερς (Φαν Μπρόκχορστ): ΜακΓκρέγκορ, Ταβαρνιέ, Γκόλντσον, Μπαλογκάν, Μπάσεϊ, Τζακ (69′ Σαντς), Λάντστραμ (80′ Μπάρισιτς), Καμαρά, Αρίμπο (68′ Άρφιλντ), Μορέλος (80′ Ρουφ), Κεντ