Εκτός ομίλων η Λιόν

Η Λιόν πήρε το «διπλό» στη Ρουμανία κόντρα στην Άστρα με 1-0 ωστόσο δεν της έφτασε για να «καλύψει» το 1-2 του «Ζερλάν» και αποκλείστηκε από τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Το γκολ για τους Γάλλους πέτυχε ο Φερί στο 23′ με την ομάδα του Βασίλη Πλιάτσικα (που αγωνίστηκε βασικός σε όλο το 90λεπτο) να κρατάει το σκορ και να παίρνει μια ιστορική πρόκριση.

Σπουδαία πρόκριση και για την Κράσνονταρ που ανέτρεψε το 1-0 της Σοθιεδάδ από το πρώτο ματς στην Ισπανία και με 3-0 προκρίθηκε στους ομίλους.

Πρόκριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για τη Φέγενορντ, που είδε… τον αποκλεισμό με τα μάτια της, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 4-3 με τέρμα του Μάνου. Πρόκριση και για τη Άιντχοφεν που πέρασε με 2-0 από τη Λευκορωσία κόντρα στη Σαχτέρ Σόλιγκορσκ ενώ οδυνηρό αποκλεισμό γνώρισε η Τβέντε, που έμεινε στο 1-1 με την Καραμπάκ Αγκντάμ στην Ολλανδία.