Ντιναμό Ζ.-Ραπίντ Β. 3-1: Ανατροπή, νίκη και δεύτερη θέση

Τη δεύτερη νίκη της στο Europa League σημείωσε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, η οποία επικράτησε 3-1 της Ραπίντ Βιέννης και έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ βρέθηκε να χάνει στο 9ο λεπτό από την Ραπίντ Βιέννης, όμως πριν φύγει το ημίχρονο είχε καταφέρει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια του 8ου ομίλου του Europa League.

Οι Αυστριακοί που δεν είχαν στην αποστολή τους τον Ταξιαρχη Φούντα άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Κνασμίλνερ έπειτα από ασίστ του Λιούμπισιτς.

Η πρώτη απάντηση των Κροατών ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Πέτκοβιτς να αξιοποιεί την ασίστ του Όρσιτς, ενώ στο 34′ ο Άντριτς έδωσε το προβάδισμα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ραπίντ βγήκε μπροστά αναζητώντας την ισοφάριση, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Κροάτες για να φτάσουν σε τρίτο γκολ με τον Σούταλο στο 83′.

Με τη νίκη αυτή η Ντιναμό έφτασε τους 6 βαθμούς, με την Ραπίντ Βιέννης να μένει στους 3 μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Νωρίτερα το απόγευμα της Πέμπτης, Γκενκ και Γουέστ Χαμ έμειναν στο 2-2, με τους Άγγλους να έχουν την πρώτη βαθμολογική απώλεια.