Group G: Γερμανική προέλαση

Η Λεβερκούζεν συνέτριψε με σκορ 4-0 τη Μπέτις και η Σέλτικ που πέρασε νικηφόρα από την Ουγγαρία, πλησίασε τους Ισπανούς στο βαθμό.

Φερεντσβάρος – Σέλτικ 2-3

Το παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τη Σέλτικ που πήρε προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με Κιόκο Φουρουχάσι. Η συγκεκριμένη εξέλιξη ουδόλως πτόησε τους Ούγγρους που έφτασαν πολύ γρήγορα στην ισοφάριση, στο 11ο λεπτό, με το γκολ του Ολεκσάνταρ Ζούμπκοφ, όμως η Σέλτικ προηγήθηκε εκ νέου στο 23ο λεπτό με τον Ζότα.  Οι Σκωτσέζοι διεύρυναν το προβάδισμα και την ασφάλεια τους με τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα με τον Αμπαντά. Το μοναδικό που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Ουζούνι στο 86ο λεπτό.

Φερεντσβάρος: Μπογκντάν – Σομάλια, Μπλάζιτς, Μάε, Τσίβιτς – Λαϊντουνί, Βέτσεϊ – Ενγκουέν, Ζακαρίασεν, Ζούμπκοφ – Ουζούνι

Σέλτικ: Χαρτ – Ράλστον, Κάρτερ-Βίκερς, Γουέλς, Γιουράνοβιτς – Τέρνμπουλ, Μπίτον, Μακγρέγκορ – Αμπάντα, Ζότα, Φουρουχάσι

Λεβερκούζεν – Μπέτις 4-0

Από την αρχή του παιχνιδιού μπορούσε κανείς να αντιληφθεί γιατί οι δύο ομάδες οδηγούν την κούρσα του ομίλου. Βγάζοντας ποδοσφαιρική ποιότητα στο γήπεδο Λεβερκούζεν και Μπέτις είχαν τις ευκαιρίες με τους Γερμανούς να καταφέρνουν να αξιοποιήσουν εκείνη του Μούσα Ντιαμπί στο 42ο λεπτό πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0. Ο Γάλλος χρειάστηκε μόλις 7 λεπτά μετά την επιστροφή από αυτά για να “χτυπήσει” και πάλι κάνοντας το 2-0. ΟΙ Γερμανοί πιστοί στις συνήθειες τους δε συνέχισαν να επιτίθενται και να σκοράρουν. Στο 86ο λεπτό σημείωσαν το 3-0 με πολύ ωραίο από τον Βιρτς και στο 90ο λεπτό ο Αμίρι διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Αμφότερες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω των αποβολών στις καθυστερήσεις των Φεκίρ, Ντεμιρμπάι.

Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι – Φρίμπονγκ, Τα, Τοπσομπά, Χινκάπι – Παουλίνιο, Άντριχ, Ντεμιρμπάι, Ντιαμπί – Βιρτζ, Αντλί

Μπέτις: Ρούι Σίλβα – Μπεγερίν, Μπαρτρά, Βίκτορ Ρουίς, Μιράντα – Γ.Καρβάλιο, Ροντρίγκες – Αϊτόρ, Φεκίρ, Χοακίν – Μπόρχα Ιγκλέσιας