Το έσωσε στο τέλος ο Απόλλων

Ισοπαλία 1-1 παραχώρησε στη Λοκομοίβ Μόσχας ο Απόλλων Λεμεσού στο «ΓΣΠ» και πλέον θα παλέψει για την πρόκριση στη ρωσική πρωτεύουσα.

Οι παίκτες του Χριστοφόρου βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 39′ από τέρμα του Κασάεφ, με τους Ρώσους να μένουν με δέκα παίκτες στο 76′ λόγω αποβολής του Τιγκόρεφ. Ο Γκιέ έφερε το ματς στα ίσια στο 80′ (1-1) ενώ επτά λεπτά αργότερα, οι Ρώσοι έμειναν με δέκα παίκτες αφού ο Ντενίσοφ αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα, με τον Απόλλωνα να μη μπορεί να φτάσει στο νικητήριο γκολ.

Από τα υπόλοιπα ματς, ξεχώρισε το σοκ που υπέστη η Λιόν, αφού η ρουμανική Άστρα την υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα 1-2! Ο Μαλμπράν έβαλε μπροστά τους Γάλλους στο 25′, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταστροφικό για τους «λιονέ». Το 1-1 διαμορφώθηκε από τον Φατάι στο 72′ με την αποβολή του Ροσέ στο 78′ να δίνει πλεονέκτημα στους Ρουμάνους. Το εύστοχο πέναλτι του Μπουντέσκου στο 80′ έγραψε το τελικό 1-2 ολοκληρώνοντας μια μεγάλη έκπληξη.