Europa League: Σέλτικ-Φερεντσβάρος 2-0, έκαναν σεφτέ οι Σκωτσέζοι (hls)

Σε αναμέτρηση για την 7ο όμιλο του Europa League η Σέλτικ νίκησε με 2-0 τη Φερεντσβάρος.

Με τη νίκη τους αυτή οι Σκωτσέζοι πήραν τους πρώτους βαθμούς τους στη διοργάνωση, αφήνοντας τους Ούγγρους στην τελευταία θέση και χωρίς συγκομιδή μετά από τον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων.

Η υπεροχή των Σκωτσέζων ήταν καθολική με κατοχή μπάλας που ξεπέρασε σε ποσοστό το 65% και με περισσότερες από 15 τελικές προσπάθειες στο 90λεπτο καθόρισαν τον ρυθμό του αγώνα και πήραν μια εύκολη νίκη.

ΟΙ ποδοσφαιριστές του Ποστέκογλου πήραν προβάδισμα στο 57ο λεπτό με το πρώτο γκολ του Ιάπωνα Κιόγκο Φουρουχάσι στη διοργάνωση και 5ο στη σεζόν αφού έχει σκοράρει ακόμη 4 φορές στο πρωτάθλημα Σκωτίας.

Ο Ντέιβιντ Τέρνμπουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 81′ σκοράροντας και αυτός για πρώτη φορά φέτος στη διοργάνωση και 5η στη σεζόν αφού έχει βρει δίχτυα και σε τέσσερις αγώνες πρωταθλήματος.