AZ – Σέλτικ 2-1 : Ανθεκτικοί «Κέλτες» στο Αλκμάαρ

Η Αλκμάαρ νίκησε 2-1 τη Σέλτικ όμως η ομάδα της Σκωτίας πήρε την πρόκριση με το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0) στην Γλασκώβη. To πολύτιμο γκολ των ¨Κελτών" ο Ιάπωνος Φουρουχάσι στο 3'

Η ΑΖ ήταν καλύτερη όμως δεν κατάφερε να καλύψει όλα αυτά που υπέστη από την Σέλτικ, τόσο στο πρώτο ματς της Γλασκώβης όπου οι Σκωτσέζοι νίκησαν με 2-0 όσο κι απόψε στην Ολλανδία, με το συντελεστή δυσκολίας να αυξάνεται από το 3ο λεπτό όταν ο Γιαπωνέζος Φουρουχάσι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
Ο Μαροκινός Αμπουκλάλ έφερε νωρίς το ματς στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 6ο λεπτό.
Με αυτογκόλ του Στάρφελτ στο 26’ έγινε το 2-1. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα ακόμη γκολ προκειμένου, σε πρώτη φάση, να φέρουν την ισορροπία στην υπόθεση πρόκριση.
Πίεσαν αρκετά χωρίς όμως να φτάσουν στο κάτι παραπάνω, είτε λόγω αδυναμίας στην τελική ενέργεια είτε και λόγω του έμπειρου ‘Αγγλου Χαρτ που υπερασπίστηκε σήμερα τα γκολπόστ της Σέλτικ.