Πέταξε και ο άλλος δικέφαλος στους ομίλους

Το όνομα του ΠΑΟΚ θα μπει στην κληρωτίδα της Παρασκευής για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς ο δικέφαλος έφυγε από την Ουκρανία με την ισοπαλία (1-1) και παράλληλα με το εισιτήριο για την επόμενη φάση..

Η Καρπάτι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να κυριαρχήσει και να πετύχει ένα γκολ που θα τη βάλει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο ΠΑΟΚ είχε χάσει τη μάχη της μεσαίας γραμμής και αμυνόταν για να διατηρήσει το μηδέν στα μετόπισθεν, ενώ προσπαθούσε να “χτυπήσει” στην αντεπίθεση με τους ταχύτατους Γεωργιάδη, Βιεϊρίνια, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι έφταναν εύκολα μέχρι την περιοχή του Κέσιτς και μάλιστα άγγιξαν το 1-0 στο 22′ με τον Μαλεζά να διώχνει πάνω στη γραμμή και να σώνει το δικέφαλο από σίγουρη παραβίαση. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γεωργιάδης είχε την ευκαιρία να “παγώσει” το “Ουκράνια στάντιουμ”, ωστόσο ο άσος του ΠΑΟΚ καθυστέρησε  να σουτάρει και έδωσε την ευκαιρία στον Μπάλατζιτς να τον σταματήσει.

Μια απερίσκεπτη ενεργεία του Ετο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έδωσε την ευκαιρία στην Καρπάτι να πάρει το προβάδισμα. Ο αμυντικός του ΠΑΟΚ γκρέμισε στην περιοχή τον Μπαπτίστα, ο οποίος και δεν είχε την μπάλα και από εκείνο το σημείο δεν θα μπορούσε να γίνει επικίνδυνος, με αποτέλεσμα ο Λούκας με πέναλτι να ανοίξει το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοση του χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση του. Οι παίκτες του Μπόλονι  σταμάτησαν τις εύκολες επισκέψεις των Ουκρανών στην περιοχή του Κρέσιτς, ενώ στο 55′ μπόρεσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Λίνο εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Μπαλάφας με σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε το 1-1, μειώνοντας έτσι τις ελπίδες των παικτών της Καρπάτι για την πρόκριση στους ομίλους.

Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο 69′ καθώς ο Φεντέτσκι αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, αφήνοντας την Καρπάτι με δέκα παίκτες.

Το σύνολο του Μπόλονι έχοντας την αριθμητική υπεροχή και περισσότερους χώρους έβγαινε στην επίθεση, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν όσες ευκαιρίες τους παρουσιάστηκαν και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που έστειλε το δικέφαλο στον επόμενο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Τέλος αγώνα

90′

90′

90′

90′

90′ Ο Αθανασιάδης στη θέση του Ρομπέρ

89′ Ο Τσουκαλάς στη θέση του Λαζάρ

85′ Σουτ Ετο από τα δεξιά και έξω από την περιοχή, ο Μπογκατίνοφ μπλόκαρε

83′ Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Βιεϊρίνια

82′ Σουτ Γεωργιάδη στην κίνηση έξω από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική μεριά των διχτύων

74′ Πατσέκο στη θέση του Κριστομπάλ

71′ Σουτ Τκατσούκ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι

69′ Ο Φεντέτσκι αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια

66′ Ο Κοπολόβετς στη θέση του Μπατίστα

55′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-1: Φάουλ Λίνο από τα δεξιά, ο Μπαλάφας στο δεύτερο δοκάρι και από πλάγια θέση με σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων

53′ Κίτρινη στον Τκατσούκ για φάουλ στον Λαζάρ

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος ημιχρόνου

45′ Κίτρινη στον Φεντέτσκι

45′ ΓΚΟΟΟΟΛ 1-0: Ο Λούκας εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έβαλε την καρπάτι οδηγό στο σκορ

44′ Ο Γκολόντιουκ γέμισε από τη μεσαία γραμμή, ο Ετο γκρέμισε τον Μπατίστα και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και την κίτρινη στον παίκτη του ΠΑΟΚ

43′ Κίτρινη στον Μπαλάφα

39′ Ενταση με τους παίκτες των δύο ομάδων, Μαλεζάς και Λούκας αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα

34′ Ο Χολόντιουκ αποχωρεί τραυματίας, ο Κραβτσένκο στη θέση του

24′ Κίτρινη στον Γεωργιάδη

23′ Ο Γεωργιάδης έφυγε στην αντεπίθεση και βγήκε απέναντι από τον γκολκίπερ της ουκρανικής ομάδας, καθυστέρησε να πλασάρει και έδωσε την ευκαιρία στον Μπάλατζιτς να του πάρει την μπάλα την τελευταία στιγμή

22′ Προβολή του Χολόντιουκ μέσα από τη μικρή περιοχή, ο Μαλεζάς πάνω στη γραμμή έδιωξε και έσωσε τον ΠΑΟΚ από σίγουρη παραβίαση.

20′ Φάουλ Τκάτσουκ, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κρέσιτς

12′ Αστοχη έξοδος του Κρέσιτς, ο Μαλεζάς πρόλαβε και έδιωξε προ του Λούκας

9′ Ο Λούκας εκτέλεσε το φάουλ, ο Κρέσιτς έπεσε στη γωνία και έδιωξε σε κόρνερ

4′ Σουτ του Χουντόμπιανκ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

1′ Έναρξη αγώνα

Γήπεδο: “Ουκράνια”
Διαιτητής: Φρέντι Φοτρέλ (Γαλλία)

Καρπάτι (Ολεγκ Κονόνοφ): Μπογκατίνοφ, Οσχίπκο, Κριστομπάλ, Γκολόντιουκ, Γκόμεζ, Μπάλαζιτς, Τκατσούκ, Φεντετσκί, Λούκας, Μπατίστα.
Πάγκος: Τλουμάκ, Γκόντγουιν, Πετρίβσκι, Κοπολόβετς, Μαρτίνιουκ, Κραβτσένκο, Πατσέκο.

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Κρέσιτς, Μπαλάφας, Γεωργιάδης, Μαλεζάς, Λίνο, Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Λαζάρ, Αθανασιάδης, Ετο, Αρίας
Πάγκος: Χαλκιάς, Αποστολόπουλος, Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης, Ρομπέρ, Σνάουτσνερ, Τσουκαλάς.