PSV Αϊντχόφεν-Λέστερ 1-2: Οι «αλεπούδες» δάγκωσαν στο τέλος

Με γκολ στο 88’ η Λέστερ νίκησε την PSV με 2-1 στο «PSV Στάντιον» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Conference League, μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα.

Οι «αλεπούδες» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 γύρισαν το ματς στην επανάληψη και πήραν την πρόκριση με γκολ δύο λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας.
Πρώτη καλή στιγμή για την Λέστερ στο 9’ όταν μετά από σέντρα του Μάντισον η κεφαλιά του Φοφανά έφυγε πάνω από την εστία.
Η Αϊντχόφεν απάντησε στο 14’ με σουτ του Γκέτσε που απέκρουσε ο Σμάιχελ.
Και πάλι η Λέστερ έφτασε κοντά στο γκολ με σουτ του Μπαρνς που έφυγε λίγο άουτ.
Η PSV άνοιξε το σκορ στο 27’ με σουτ του Ζαχάβι μετά από ασίστ του Γκέτσε.
Η Λέστερ έχασε νέα ευκαιρία στο 42’ με σουτ του Μάντισον να φεύγει άουτ.
Στην επανάληψη, στο 49’ σουτ του Γκάκπο μπλόκαρε ο Σμάϊχελ.
Καλή στιγμή στο 59’ με τον Ζαχάβι ν’ αστοχεί μέσα από την περιοχή.
Στο 65’ η Λέστερ απείλησε με σουτ του Μάντισον που απέκρουσε ο Μ’ Βονγκό.
Η Λέστερ έφτασε στην ισοφάριση στο 77’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Έβανς, ο Μάντισον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.
Οι «αλεπούδες» γύρισαν το ματς στο 88’ με σκόρερ του «χρυσού γκολ» τον Ρικάρντο Περέϊρα.
PSV Αϊντχόφεν (Ρότζερ Σμιντ): Μ’Βονγκό, Μάουρο Ζούνιορ, Τέζε, Ραμάλιο, Μαξ (74’ Όπεγκαρντ), Σανκαρέ, Τκέτσε, Γκουτιέρεζ (90’ Μπρούμα), Γκάκπο, Ζαχάβι (82’ Κάρλος Βινίσιους), Φέερμαν (82’ Ντοάν).
Λέστερ (Μπρέντον Ρότζερς ): Σμάϊχελ, Ρικάρντο Περέϊρα, Φοφανά, Έβανς, Καστάν, Μάντισον, Τίλεμανς, Ντάσμπουρι-Χολ, Ολμπράϊτον (46’ Ντάκα), Ιχεανάτσο (65’ Πέρεζ), Μπαρνς (46’ Λόκμαν).