Πρόκριση για Ρόμα, Φέγενορντ και Σλάβια Πράγας (hls)

Η Ρόμα «λυτρώθηκε» στις καθυστερήσεις και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, εύκολη νίκη για την Φέγενορντ, ήττα με ανατροπή αλλά πρόκριση για την Σλάβια Πράγας.

Ρόμα – Φίτεσε 1-1 (1-0 το πρώτο ματς)

Η Ρόμα έχοντας επικρατήσει στον πρώτο αγώνα με 1-0 είχε το πλεονέκτημα απέναντι στην Φίτεσε. Οι Ολλανδοί ωστόσο ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Βίτεκ στο 62΄ και όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγούνταν στην παράταση. Ο Έϊμπραχαμ όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων «λύτρωσε» την Ρόμα κάνοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Ρόμα: Πατρίσιο, Ιμπάνιεζ, Σμόλινγ, Κουμπουλα, Μέιτλαντ – Νάιλς(66΄Ελ Σαραουί), Πελεγκρίνι(94΄Μποβέ), Βερετού(66΄Κριστάντε), Βίνα(66΄Κάρνσντορπ), Ζανιόλο(79΄Αφενά Γκιάν), Έιμπραχαμ, Μικιταριάν

Φίτεσε: Χάουβεν, Βίτεκ, Ράσμουσεν, Ντόκι, Ντάσα, Ντομγκιόνι(93΄Φρεντέρικσεν), Μπαζούρ(93΄Μπούιτνικ), Τρόνσταντ, Χάουσμαν(60΄Γκμποχό), Οπεντά, Γκρμπιτς

Φέγενορντ – Παρτιζάν 3-1 (5-2 το πρώτο παιχνίδι)

Η Φέγενορτ δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία κόντρα στην Παρτιάν επικρατώντας με 3-1 και συνολικό σκορ 8-3.

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με τον Ντέσερς στο 45΄ για το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο, ο Νέλσον έκανε το 2-0 καισ το 61 ο Γκόμες μείωσε σε 2-1 για την Παρτιζάν. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Λίνσεν στο 90.

Φέγενορτ: Μαρσιάνο, Χερτράουντα, Σένεσι, Χέντρικς, Τούρνστρα, Άουρσνες(80; Μπενίτα)), Κοκτσού, Σινιστέρα(80; Τζαχανμπάκς), Νέλσον(62΄Ουόλμαρκ), Τιλ(72΄Χέντριξ), Ντέσερς(62΄Λίνσεν)

Παρτιζάν: Στεβάνοβιτς, Ουρόσεβιτς, Σανιτσάνιν, Μίλετιτς, Λούτοβατς, Ζνίελαρ, Γέβτοβιτς( 84΄Σμίλιανιτς), Γιόλιτς(72΄Τέρζιτς), Μάρκοβιτς(84΄Μπάζνταρ), Γκόμες(78΄Χολάντερ), Μένιγκ(78΄Γιόβιτς)

Λίντσερ – Σλάβια Πράγας 4-3 (1-4 το πρώτο ματς)

Πλούσιο σε γκολ και θέαμα στην NV Arena, ανάμεσα σε Λίντσερ και Σλάβια Πράγας με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την πρόκριση παρά την ήττα με 4-3, έχοντας κερδίσει το πρώτο ματς με 4-1.

Ο Ολαγίνκα στο 24 άνοιξε το σκορ για την Σλάβια, με τον Βίσινγκερ να ισοφαρίσει στο 36΄. Η χαρά του γκολ κράτησε μόλις ένα λεπτό με τον Μπα να βάζει εκ νέου σε θέση οδηγού τους Τσέχους. Στο 42 η ομάδα του Τριπσόφσκι έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Ουσού αποβλήθηκε αντικρίζοντας για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα του διαιτητή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σλάβια πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Σορ για το 1-3 και πολλοί θεώρησαν ότι το ματς κάπου εκεί είχε τελειώσει. Ο Βίσινγκερ στο 76΄έκανε το 3-2. Η Σλάβια έμεινε με εννέα παίκτες στο 85΄καθώς αποβλήθηκε με απ΄΄ευθείας κόκκινη κάρτα ο ΠΛάβτσιτς. Στο 87΄ο Γκρούμπερ ισοφάρισε σε 3-3 και το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Σμιντ στο 89΄.

Λίντσερ: Σλάγκερ, Λετάρντ(57΄Σακό), Χόλαντ, Βίσινγκερ, Πότζμαν, Γκόιγκίνγκερ(46΄Νακαμούρα), Χόρβατ, Μίσορλ(8-΄Χονγκ), Ρένερ, Φλέκερ(46΄Σμιντ), Μπάλιτς(72΄Γκρούμπερ)

Σλάβια Πράγας: Μαντούς, Πλάβτσιτς, Χόλες, Ουσού, Μπα, Ταλοβιέροβ, Τραορέ, Ολαγίνκα( 84΄Κούντελα), Λινγκρ(76΄Μάζοπουστ), Σράντζ(80 Τέτσλ), Σορ