Conference League: Πρόκριση για Φέγενορτ και Βασιλεία, περιμένει Τότεναμ η Φίτεσε (vids)

Πρόκριση στην επόμενη φάση του UEFA Conference League, για Βασιλεία, Φέγενορτ, ενώ η Φίτεσε θα πρέπει να περιμένει το ματς της Τότεναμ για να μάθει αν προκρίνεται.

Η Φίτεσε επικράτησε με 3-0 της Μούρα, έφτασε τους 10 βαθμούς και πλέον περιμένει να δει τι θα γίνει στο ματς της Τότεναμ με τη Ρεν για να γνωρίζει αν θα περάσει στην επόμενη φάση.

Η Ολλανδική ομάδα πέτυχε και τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο με Μπούιτνικ Οπέντα και Χούισμαν με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 82 με τον Μαρόσα. Η φίτεσε έχει δέκα βαθμούς, ένα λιγότερο από τη Ρεν και τρεις περισσότερους από την Τότεναμ και ευελπιστεί σε στραβοπάτημα των λονδρέζων.

Στον πέμπτο όμιλο, η Φέγενορτ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μάκάμπι Χάιφα η οποία είχε ήδη αποχαιρετήσει τον θεσμό στο τελικό 2-1

Η Ουνιόν ήθελε μόνο τη νίκη κόντρα στη Σλάβια Πράγας για να τερματίσει στη δεύτερη θέση και να περάσει στην επόμενη φάση, όμως οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 50΄με τον Σράντζ για να ισοφαρίσουν οι γερμανοί στο 64 με τον Κρούσε. Ο βαθμός αυτός δεν ήταν αρκετός για την Ουνιόν να προκριθεί και έμεινε στην τρίτη θέση με 7 βαθμούς, ένα λιγότερο από την Σλάβια.

Την πρώτη θέση του 7ου ομίλου κατέκτησε η Βασιλεία που επιβλήθηκε στην Κάραμπαγκ με 3-0.

Η Ελβετοί με δύο γκολ του Άρθρουρ και ένα του Κασάμι βρέθηκαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του ομίλου αφήνοντας την Κάραμπαγκ στην δεύτερη θέση.

H Κάραμπαγκ δικαιολογημένα φωνάζει για την φάση του πρώτου λεπτού που σκόραρε όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς η μπάλα ολοφάνερα είχε περάσει τη γραμμή.

Ομόνοια και Καϊράτ Αλμάτι ήταν απαλλαγμένες από το άγχος της πρόκρισης καθώς αμφότερες είχαν αποκλειστεί, όμως γκολ δεν σημείωσαν στο τελικό 0-0.