Μπόντο Γκλιμπτ-Ρόμα 6-1: Διασυρμός των «τζιαλορόσι» (hls)

Η Μπόντο Γκλιμπτ υποδέχτηκε στο «Ασπμίρα Στάντιον» στο Μπόντο, την Ρόμα για την 3η αγωνιστική του Group C, του Conference League και επικράτησε με 6-1.

Έτσι η Νορβηγική ομάδα ανέβηκε στην 1η θέση του Ομίλου, αφήνοντας στην 2η τους τζιαλορόσι.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μποθέιμ που έβαλε τρία γκολ και μοίρασε άλλα δύο.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με γκολ του Μποθέιμ, μετά από ασίστ του Μπρούσταντ Φετ.
Συνέχισαν να κυριαρχούν και στο 20ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μπεργκ μετά από ασίστ του Μποθέιμ.
Η Ρόμα κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-1 στο 28’ με τον Κάρλες Πέρεθ μετά από πάσα του Ντιαβαρά και να μπει ξανά στο ματς.
Στις αρχές της επανάληψης όμως, στο 52’ πάλι η Μπόντο Γκλιμπτ ήταν εκείνη που σκόραρε με τον Έρικ Μποθέιμ κάνοντας το 3-1 μετά από πάσα του Σάμπστεντ.
Στο 71’ οι Νορβηγοί ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-1 με γκολ του Σολμπάκεν μετά από ασίστ του Μποθέιμ και πάλι.
Η επικράτηση των γηπεδούχων έφτασε στα όρια του θριάμβου στο 78’ με τον Πελεγκρίνο να κάνει το 5-1 με ασίστ Μποθέιμ.
Ο «διασυρμός» της Ρόμα συνεχίστηκε με το σκορ στο 80’ να φτάνει το 6-1 με γκολ του Μποθέιμ.
ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΠΤ: Χαικίν, Σάμπστεντ, Μόε, Λόντε (81’ Χολμπράτεν), Μπιόρκαν, Μπρούσταντ Φετ (81’ Φέλτεσεν), Μπεργκ, Κόνρατσεν (90+2 Χάγκεν), Σολμπάκεν (90+1 Ζοέλ Μουγκίσα), Μποθέιμ, Πελεγκρίνο (87’ Κούμσον).
ΡΟΜΑ: Ρούι Πατρίσιο, Ρέινολντς, Ιμπάνιεθ, Κουμπούλα, Καλαφιόρι, Ντιαβαρά (61’ Πελεγκρίνι), Βιγιάρ (46’ Μικιταριάν), Νταρμπόε (46’ Κριστάντε), Κάρλες Πέρεθ, Ελ Σαράουι (60’ Άμπραχαμ), Μαγιοράλ (46’ Σομουρόντοφ).