Κοπεγχάγη-Λίνκολν 3-1: Βήμα πρόκρισης για τους Δανούς (hls)

Δύο στα δύο για την Κοπεγχάγη, η οποία περισσότερο δυσκόλεψε τον εαυτό της, παρά δυσκολεύτηκε από την Λινκολν, την οποία νίκησε 3-1 για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου.

Μόλις τέσσερα λεπτά χρειάστηκε η Κοπεγχάγη για να βρει δίχτυα στον αγώνα με τη Λίνκολν, με τον Ολλανδό αμυντικό Κέβιν Ντικς να σκοράρει με κεφαλιά.

Η Λίνκολν ισοφάρισε στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης με το σουτ του Μάρκο Ρόσα, ο οποίος είχε την τύχη μαζί του, καθώς η μπάλα άλλαξε πορεία μετά από κόντρα στον Στάγκε.

To ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Δανίας με το προβάδισμα στο σκορ, καθώς η Κοπεγχάγη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε δεύτερο γκολ με πέναλτι του Βιντ.

Με γκολ άρχισε και το δεύτερο μέρος για τους Δανούς, καθώς στο 52ο λεπτό ο Στάγκε αξιοποίησε το δώρο του Σολέρ, ο οποίος έχασε την ισορροπία του και από κοντά πέτυχε το 3-1 κάνοντας ακόμα πιο εύκολο το βράδυ για τους συμπαίκτες του.

Με τη νίκη αυτή η Κοπεγχάγη έφτασε τους έξι βαθμούς, ενώ η ομάδα του Γιβραλτάρ παρέμεινε χωρίς πόντο μετά από δύο ματς.