Europa Conference League: Στους ομίλους Ρόμα, Ρεν και Φιτέσε

Η Ρόμα με πειστική εμφάνιση στο Ολίμπικο καθάρισε την πρόκριση κόντρα στην Τραμπζονσπόρ, η Φιτέσε έκλεισε θέση στους ομίλους πετώντας εκτός την Άντερλεχτ, περίπατος της Ρεν και στην Νορβηγία κόντρα στην Ρόζενμποργκ.

2ος αγώνας – Πλέι οφ

Στην Ρώμη και το Ολίμπικο η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο άνοιξε το σκορ με τον Κριστάντε (1-0, 20ο λεπτό) μετά την ασίστ του Κάρσντορπ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο υγιής πλέον Νίκολα Τζανιόλο, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους (2-0, 65ο λεπτό) και έδιωξε το άγχος. Το τελικό αποτέλεσμα για την ανώτερη Ρόμα διαμόρφωσε ο Ελ Σαράουϊ πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (3-0, 84ο λεπτό). Βασικοί για τη τουρκική ομάδα οι Τάσος Μπακασέτας και Μανώλης Σιώπης (ντεμπούτο 67 λεπτά).

Η Ρεν δεν συνάντησε προβλήματα στην Νορβηγία απέναντι στην Ρόζενμποργκ ανοίγοντας το σκορ με τον Ντελ Καστίγιο μόλις στο 6ο λεπτό (0-1). Λίγο πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο, ο Μαροκινός κεντρικός αμυντικός Αγκέρ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους (0-2, 41ο λεπτό). Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής με την εκτέλεση πέναλτι του Βέτσια (1-2, 68ο λεπτό), με τον Αλμπίν στο 81ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Στο Άρνεμ η Φίτεσε μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ με τον Γερμανό αμυντικό, Μαξιμίλιαν Βίτεκ, να σκοράρει μόλις στο 4ο λεπτό (1-0). Ο Βίτεκ χτύπησε ξανά στις αρχές της επανάληψης γράφοντας το 2-0 στο 49ο λεπτό. Ο Ραφαέλοφ δέκα λεπτά πριν από το τέλος έδωσε ελπίδες στους Βέλγους όμως η Ολλανδική ομάδα κράτησε το 2-1 και συνεχίζει στην Ευρώπη.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Ρόμα (3 – 0) Τραμπζονσπόρ (συνολικό σκορ 5-1 και πρόκριση για την Ρόμα):

(Κριστάντε 20′, Τζανιόλο 65′, Ελ Σαράουϊ 84′ )

Ρόζενμποργκ (1-3) Ρεν: (Συνολικό σκορ 5-1 και πρόκριση για τη Ρεν)

(Ντελ Καστίγιο 6′, Αγκέρ 41′, 68′ πεν-Βέτσια, Αλμπίν 81′)

Φιτέσε (2-1) Άντερλεχτ: (Συνολικό σκορ 5-4 και πρόκριση για την Φιτέσε)

(Βίτεκ 4′, 49′, Ραφαέλοφ 81′)

Έλφσμποργκ (3-1) Φέγενορντ: (Συνολικό σκορ 6-3 και πρόκριση για την Φέγενορντ)

(Λάρσον 42′, Μπέρνχαντσον 50′, Τιλ 61′, Εντιόν 77′)

Κοπεγχάγη (5 – 0) Σίβασπορ: (Συνολικό σκορ 7-1 και πρόκριση για την Κοπεγχάγη)

(Στάγκε 24′ , Ντάραμι 39′, Λεράγκερ 57′ , Πεπ Μπιέλ 62′, Χόιλουντ 76′)

Μακάμπι Χάιφα (4-0) Νέφτσι Μπακού: (Συνολικό σκορ 7-3 και πρόκριση για την Μακάμπι)

(Μενατσέμ 20′, Ατζίλι 45+2, Χαζίζα 52′ πεν, Αμπού Φανί 69′)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (3-0) Βικτόρια Πλζεν: ( Συνολικό σκορ 3-2 στην παράταση)

(Κάρεϊ 6′, Γιόμοφ 63′, Ματέι 119′)

Χάμαρμπι (3-1) Βασιλεία: (Συνολικό σκορ 3-3) – (Παράταση και πέναλτι, πρόκριση για την Βασιλεία 3-4)

(Φιόλουσον 48′, 54′, Καμπράλ 109′ πεν, Ουατάρα 111′ πεν)