Ζίλινα – Απόλλων Λεμεσού 2-2: Αποχαιρέτησε νωρίς την Ευρώπη

Ο Απόλλων Λεμεσού αναδείχθηκε ισόπαλος (2-2) με την Ζίλινα στην Σλοβακία και αποχαιρέτησε πρόωρα την Ευρώπη.

Ο Απόλλων Λεμεσού μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση με την Ζιλίνα. Στο 13ο λεπτό η κυπριακή ομάδα πήρε προβάδισμα οι Νταμπό – Φιλιώτης συνεργάστηκαν εξαιρετικά, δίνοντας την μπάλα στον Κολ, ο οποίος έκανε το 1-0 με πλασέ. Οι γηπεδούχοι με τον Μπερνάτ ισοφάρισαν σε 1-1 στο 27′ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μ’ αυτό το σκορ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Απόλλων Λεμεσού βρήκε γρήγορο γκολ στο 51ο λεπτό. Ο Νταμπό έκανε το γύρισμα από δεξιά για τον Ζράντι, ο τελευταίος με δυνατό σουτ έκανε το 2-1. Στη συνέχεια οι οικοδεσπότες ανέβασαν ρυθμό και δημιούργησαν ευκαιρίες ψάχνοντας ένα ακόμα γκολ.

Τελικά το τέρμα ήρθε από τον Τζιμπρίλ στο 79ο λεπτό και έτσι ο Απόλλων Λεμεσού με συνολικό σκορ 5-3 έμεινε εκτός συνέχειας.

Οι ενδεκάδες:

Ζίλινα (Πάβολ Στανό): Πετράς, Ρουσνάκ, Μίναρικ, Κίβιορ, Ανάνγκ, Γκόνο (Mίσλοβιτς 88′), Φάζλαγκιχ, Μπερνάτ (Μπιτσακσιάν 61′), Καπράλικ (Σλεπότνικ 88′), Ντούρις (Γκόλιαν 90′), Τζιμπρίλ

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Χαμάς (Μαυρίας 64′), Νασιμέντο, Κατελάρης (Μαλεκκίδης 54′), Φιλιώτης, Κολ (Ίλιεφ 64′), Χάμπος, Μάρκοβιτς (Γιάνγκα 77′), Ζράντι, Πίττας, Νταμπό (Ντένιτς 77′)