ΟΜΙΛΟΣ Δ: Πέρασε με… θρίλερ η Δανία, περίπατος για Ελβετία (video)

Σ' ένα ματς θρίλερ η Δανία με την ισοπαλία της στην Ιρλανδία πήρε την πρόκριση, ενώ οι Ελβετοί πήραν άνετοι νίκη σκοράροντας έξι γκολ στο Γιβραλτάρ.

Η Δανία κατάφερε να αντέξει την πίεση της Ιρλανδίας στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα και με το 1-1 κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο Euro2020. H Δανία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπράιθγουίετ στο 73ο λεπτό και είχαν κάνει τεράστιο βήμα για πρόκριση.
Οι Ιρανδοί μπήκαν στο ματς και στο κόλπο της πρόκρισης με το γκολ του Ντόχερτι στο 83ο λεπτό. Πίεσαν πολύ, πάλεψαν για το 2ο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν.

Γιβραλτάρ – Ελβετία 1-6
Ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα έγινε στο Γιβραλτάρ, με την Ελβετία να επικρατεί άνετα με 6-1.
Οι Ελβτοί άνοιξαν το σκορ με τον Ίτεν στο 10ο λεπτό. Το ημίχρονο έφυγε χωρίς αλλαγή στο σκορ, όμως στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν. Στο 50′ το 2-0 από τον Βάργκας, στο 57′ ο Φάσναχτ, στο 75′ ήταν η σειρά του Μπενίτο, ο Ίτεν σκόραρε για δεύτερη φορά στο 80 και ο Τσάκα στο 86ο λεπτό πέτυχε το 6ο γκολ των Ελβετών. Για το Γιβραλτάρ είχε μειωσει σε 3-1 ο Στίτς στο 74ο λεπτό.

Ιρλανδία – Δανία 1-1