ΟΜΙΛΟΣ Ζ: Ξεκαθάρισαν τα πάντα (video)

Πολωνία και Αυστρία εξασφάλισαν την παρουσία τους στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

ΑΥΣΤΡΙΑ-Β. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 2-1
Πάνω από 40.000 θεατές γέμισαν σχεδόν ασφυκτικά το Ερνστ Χάπελ για να πανηγυρίσουν την πρόκριση της Αυστρίας για 3η φορά στην ιστορία της σε τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στο συγκρότημα του Φράνκο Φόντα, αρκούσε και η ισοπαλία απέναντι στη Β. Μακεδονία (αυτή ήθελε μόνο τρεις βαθμούς), αλλά τελικά έφτασε σε μία εύκολη νίκη.  Ο Αλάμπα μόλις στο 8ο λεπτό, άνοιξε το σκορ, μόλις το 3ο από τα τελευταία 16 γκολ της Αυστρίας που έχει επιτευχθεί στο πρώτο ημίχρονο! Ο Στέφαν Λάινερ στο 70΄έγραψε το 2-0 για να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Στογιάνοβιτς οι φιλοξενούμενοι.

ΙΣΡΑΗΛ-ΠΟΛΩΝΙΑ 1-2
H Πολωνία είχε εξασφαλίσει πριν από αυτή την αγωνιστική την πρόκριση στην τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, για 4η συνεχόμενη φορά. Mοναδικός της στόχος πλέον η κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου. Με τον Κριχόβιακ στο 4ο λεπτό προηγήθηκε η Πολωνία, για να δώσει αέρα 2 τερμάτων στην ομάδα του ο Πιόντεκ στο 54ο λεπτό. Ο Νταμπούρ στο 88΄διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Πολωνία δεν έχει ηττηθεί με αντίπαλο το Ισραήλ, από το μακρινό 1988.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΛΕΤΟΝΙΑ 1-0
Στο Στάδιο «Στόζιτσε» αναμετρήθηκαν δύο απογοητευμένοι αυτής της προκριματικής φάσης..Η Σλοβενία είχε μόνο μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης, ευρισκόμενη 5 βαθμούς πίσω από τη 2η Αυστρία (με 2 αγώνες να απομένουν), η Λετονία ήταν χωρίς πόντο μετά από 9 ματς.
Με το αυτογκόλ του Ταράσοβς στο 53΄ο λεπτό η Σλοβένοι επικράτησαν, μία νίκη που την άξιζαν, καθώς δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και πριν και μετά το αυτογκόλ.