ΓΚΡΟΥΠ ΣΤ: O Μπεργκ έστειλε στo Euro την Σουηδία, ξέσπασε η Ισπανία (video)

Ο Μάρκους Μπεργκ έστειλε την Σουηδία στο Euro 2020 με γκολ και νίκη στο Βουκουρέστι. Εφτά γκολ έβαλε η Ισπανία που προκρίθηκε ως πρώτη!

Με τον Μάρκους Μπερκ να σκοράρει η Σουηδία πέρασε νικηφόρα από το Βουκουρέστι επικρατώντας 2-0 της Ρουμανίας και προκρίθηκε ως δεύτερη από τον έκτο όμιλο στην τελική φάση του Euro 2020.

O πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό μετά από ασίστ του Φόρσμπεργκ, ενώ δημιούργησε το δεύτερο γκολ της Σουηδίας στο 34’ με τον Κουάισον να διπλασιάζει τα τέρματα της Σκανδιναβικής ομάδας.

Με τη νίκη αυτή η Σουηδία έφτασε τους 18 βαθμούς, αφήνοντας στην τρίτη θέση τη Ρουμανία με 14 και μία αγωνιστική να απομένει.

Δείτε πως επικράτησε η Σουηδία της Ρουμανίας μέσα στο Βουκουρέστι:

Ένα ήρεμο και άνετο βράδυ είχε η Ισπανία κόντρα στη Μάλτα, την οποία διέλυσε με 6-0 για την 8η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου των προκριματικών του Euro 2020.

O Μοράτα στο 23’ έκανε το 1-0, ενώ στο 41’ ο Σάντι Καθόρλα σκόραρε μετά από τέσσερα χρόνια με την Εθνική και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 2-0.

Οι Ρόχας ανέβασαν απόδοση και στο διάστημα 62-71 πέτυχαν τέσσερα γκολ με τους Πάου Τόρες (62’), Πάμπλο Σαράμπια (63’, Ντάνιελ Όλμο (69’) και Ζεράρ Μορένο (71’) να βρίσκουν δίχτυα και να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 6-0.

Το τελικό 7-0 διαμορφώθηκε στο 87ο λεπτό από τον Χεσούς Νάβας.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ρόμπερτ Μορένο έφτασε τους 23 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση, ενώ η Μάλτα παρέμεινε στην τελευταία θέση με 3 βαθμούς.

Νωρίτερα η Νορβηγία είχε συντρίψει 4-0 τα Νησιά Φερόε σε έναν αγώνα χωρίς το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον.