Ελβετία – Ισραήλ 3-0: Πρώτη και καλύτερη (hls)

Υπό το βλέμμα του σπουδαίου Ρότζερ Φέντερερ, η Ελβετία επικράτησε με 3-0 του Ισραήλ στη Γενεύη, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην προκριματική φάση του Euro 2024 και βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου της.

Οι Ελβετοί άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Ρούμπεν Βάργκας της Άουγκσμπουργκ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν… σαρωτικοί και μέσα σε ένα τετράλεπτο “καθάρισαν” με τη νίκη.

Ο Αμντούνι στο 48ο λεπτό έκανε το 2-0 και ο Βίντμερ με κεφαλιά στο 52ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Μαυροβούνιος διαιτητής, Νίκολα Νταμπάνοβιτς, ο οποίος… είδε πέναλτι σε πτώση του Ίτεν, ωστόσο το VAR είχε αντίθετη άποψη και τελικά ο 41χρονος ρέφερι πήρε πίσω την απόφαση του.