Σουηδία-Αζερμπαϊτζάν 5-0: Απολαυστική και πρώτο τρίποντο (hls)

Η Σουηδία νίκησε με 5-0 το Αζερμπαϊτζάν στην «Φρεντς Αρίνα» σε αγώνα της 2ης αγωνιστικής του 6ου Ομίλου των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2024.

Οι γηπεδούχοι πήραν τους πρώτους τους βαθμούς μετά την ήττα από το Βέλγιο, ενώ το Αζερμπαϊτζάν γνώρισε την 2η ήττα του μετά από εκείνη από την Αυστρία.
Η Σουηδία ήταν καλύτερη, κυριαρχική στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς.
Το πρώτο γκολ ήρθε στο 38’ όταν μετά από πάσα του Γκιόκερες, ο Φόρσμπεργκ μπήκε στην περιοχή με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην γωνία του Μπαλάγεφ.
Στην επανάληψη η Σουηδία εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων και σημείωσε δύο ακόμη γκολ.
Το 2-0 στο 65’, όταν σε γύρισμα του Ίσακ, ο Μουσταφαζάντε στην προσπάθεια του ν’ απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Στο 79’ γύρισμα του Κάρλστρομ και ο Γκιόκερες από κοντά έκανε το 3-0.
Στο 88’ με καταπληκτική ετκέλεση φάουλ ο Γιέσπερ Κάρλστρομ έκανε το 4-0.
Το σκορ έκλεισε στο 89’ ο Ελάνγκα ο οποίος έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Μπαλάγεφ και πλάσαρε στην άδεια εστία για το 5-0, έχοντας μπει ένα λεπτό πριν στο ματς.