Λιχτενστάιν – Ισλανδία 0-7: Έγραψε ιστορία στο Βαντούζ με Μάγκνουσον στην ενδεκάδα (hls)

Ιστορική ήταν η βραδιά της 26ης Μαρτίου για την Ισλανδία στο Βαντούζ, καθώς διέλυσε με 7-0 το Λιχτενστάιν για τη δεύτερη αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2024 και πέτυχε την ευρύτερη νίκη στην ιστορία της σε επίσημο παιχνίδι!

Βασικός ο Χερντούρ Μάγκνουσον του Παναθηναϊκού, πρωταγωνιστής ο παρτενέρ του στην άμυνα, Άρον Γκούναρσον, καθώς σημείωσε το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του!

Οι Ισλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Όλαφσον, ενώ ο Χάραλντσον στο 38ο λεπτό έκανε το 2-0 και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γκούναρσον, ο οποίος με “καθαρό” χατ τρικ και γκολ στο 48′, το 68′ και το 73′ (με πέναλτι) έκανε το 5-0!

Το έκτο γκολ των Ισλανδών σημείωσε ο Άντρι Γκουντγιόνσεν στο 85ο λεπτό και το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Έλερτσον στο 87′.

Αυτή ήταν και η δεύτερη βαρύτερη ήττα στην ιστορία του Λιχτενστάιν, ενώ η Ισλανδία έκανε “σεφτέ” στο 10ο όμιλο και έφτασε τους τρεις βαθμούς.