Καζακστάν-Δανία 3-2: Απίθανη ανατροπή και πρώτη νίκη (hls)

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο, το Καζακστάν πέτυχε τρία γκολ μετά το 73' και επικράτησε με 3-2 της Δανίας.

Η Δανία ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 2-0 με τα τέρματα που πέτυχε ο Χόιλουντ στο 21ο και το 36ο λεπτό. Με αυτά τα τέρματα έφτασε τα 5 στα πρώτα δύο παιχνίδια της διοργάνωσης!

Οι παίκτες του Χιούλμαντ… έμειναν στα αποδυτήρια στην επανάληψη και το πλήρωσαν από τους μαχητικούς γηπεδούχους που πάλεψαν, το πίστεψαν και δικαιώθηκαν. Μείωσαν με πέναλτι του Ζαϊνούντινοβ στο 73ο λεπτό και ισοφάρισαν με το ωραιότερο γκολ της αναμέτρησης στο 86′ με σουτ του Ταγκιμπέργκεν από μεγάλη απόσταση.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αϊμπέτοφ που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι και σκόραρε στο 89ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης είδε δύο κίτρινες κάρτες στις καθυστερήσεις και αποβλήθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.