Υπάρχει Θεός, τον λένε… Μέσι

Σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Champions League πήρε η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε με 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους "μπλαουγκράνα" ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του.
* "Κεραυνοί" από τον Μουρίνιο
* Γκουαρντιόλα: "Ένα βήμα ακόμη"

Σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Champions League πήρε η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε με 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου”. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους “μπλαουγκράνα” ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου οι δύο ομάδες προτίμησαν ένα ποδόσφαιρο υπομονής, με την Μπαρτσελόνα να έχει, ωστόσο, τις σημαντικότερες ευκαιρίες, η ομάδα του Γκουαρντιόλα κυριάρχησε στην επανάληψη και έφτασε στην πρώτη της νίκη σε αυτό το “καρέ” των παιχνιδιών με τους Μαδριλένους. Για να σκοράρει, πάντως, η Μπαρτσελόνα, χρειάστηκε να μείνει η Ρεάλ με δέκα παίκτες, με τον Πέπε να αντικρίζει απευθείας την κόκκινη κάρτα στο 61′ σε μια αποβολή, που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ημιτελικού.

Τα πλάνα των δύο τεχνικών
Ο Γκουαρντιόλα τοποθέτησε τον Πουγιόλ στο αριστερό άκρο της άμυνας, αφού δεν είχε στη διάθεσή του κανέναν αριστερό μπακ, ενώ στο κέντρο της άμυνας έπαιξαν ο Πικέ με τον Μπούσκετς. Την απουσία του Ινιέστα από τη μεσαία γραμμή κάλυψε ο Κεϊτά. Ο Μουρίνιο από την άλλη, χωρίς τον τιμωρημένο Καρβάλιο στη διάθεσή του, έβαλε τους Ράμος και Αλμπιόλ κεντρικούς αμυντικούς και διατήρησε τον Πέπε σε ρόλο αμυντικού μέσου, δίπλα στον Αλόνσο και τον Λασανά Ντιαρά, που πήρε τη θέση του τραυματία Κεντίρα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βίγια να σουτάρει ελάχιστα άουτ στο 11′ και τον Κασίγιας να σταματάει τον Τσάβι σε τετ α τετ στο 25′. Οι Μαδριλένοι απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 34′ με τον Βαλντές να μπλοκάρει την μπάλα μετά τη γυριστή κεφαλιά του Πέπε, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ισπανός πορτιέρο απέκρουσε με δυσκολία ένα ξαφνικό σουτ του Ρονάλντο.

Ένταση στη φισούνα
Το ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ, αλλά με αρκετή ένταση, με τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να διαμαρτύρονται για τα σκληρά φάουλ των “μερένχες”, οι οποίοι σε κάθε ευκαιρία ανταπέδιδαν τα παράπονα προς τον Βόλφγκανγκ Σταρκ. Μετά το τέλος του 45λεπτου μάλιστα, κάποιοι παίκτες πιάστηκαν στα χέρια στη φισούνα, με τους ψυχραιμότερους να δίνουν τη λύση, αλλά και τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα, Χοσέ Πίντο, να αποβάλεται με κόκκινη κάρτα.

Οι δύο ομάδες φάνηκαν να μπαίνουν με περισσότερο πάθος στην επανάληψη, αλλά αυτό ήταν και που κόστισε στη Ρεάλ. Στο 61′ ο Πέπε χτύπησε με προβολή άθελά του τον Ντάνιελ Άλβες και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας με 10 παίκτες τους γηπεδούχους. Η Μπαρτσελόνα, που είχε έτσι κι αλλιώς τα ηνία (με 72% κατοχή στο 90λεπτο!), έδειχνε ικανή να πάρει τη νίκη και να κάνει το μεγάλο βήμα για την πρόκριση. Και το έκανε.

Ανέλαβε δράση ο Μέσι
Στο 76′ ο Μέσι με προβολή μετά από σέντρα του Αφελάι νίκησε τον Κασίγιας και έδωσε το προβάδισμα στους “μπλαουγκράνα”, ρίχνοντας στα… τάρταρα την ψυχολογία των Μαδριλένων. Τρία λεπτά πριν το 90′, ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του κόσμου “χτύπησε” και πάλι, αυτή τη φορά με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς. Ο Μέσι άδειασε όλη την άμυνα της Ρεάλ και με δεξί πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, κάνοντας πιο εύκολο σε κάθε περίπτωση το έργο της στον επαναληπτικό του “Καμπ Νου”. Ήταν το 11ο γκολ του Αργεντίνου σε 11 αγώνες στο φετινό Champions League και το 52ο στη σεζόν συνολικά.

Την επόμενη εβδομάδα η “Μπάρτσα” έχει τη μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη της πρόκριση επί της Ρεάλ μετά από τρεις συναντήσεις σε ημιτελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, με τους “μερένχες” να πηγαίνουν στη Βαρκελώνη χωρίς τον Πέπε, αλλά και τον Σέρχιο Ράμος, ο οποίος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στη ρεβάνς.

Η εξέλιξη του αγώνα

90’+3′: Τέλος του αγώνα

90′: Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

90′: Αλλαγή: Δεύτερη για τους “μπλαουγκράνα”, με τον Σέρχι Ρομπέρτο να αντικαθιστά τον Βίγια

87′: ΓΚΟΟΟΛ (0-2): Ο Λιονέλ Μέσι “σφραγίζει” τη νίκη και -κατά πάσα πιθανότητα- την πρόκριση της Μπαρτσελόνα, με ένα πανέμορφο γκολ. Ο Αργεντίνος άσος πήρε την μπάλα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή και “άδειασε” όλη την άμυνα της Ρεάλ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας με δεξί πλασέ

83′: Κίτρινη κάρτα: Στον Αντεμπαγιόρ, που έσπρωξε με τα δύο χέρια τον Μπούσκετς

76′: ΓΚΟΟΟΛ (0-1): Ο Αφελάι μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε τη σέντρα, με τον Μέσι να προλαβαίνει τον Ράμος στο πρώτο δοκάρι και με προβολή να δίνει το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα

71′: Αλλαγή: Ο Αφελάι στη θέση του Πέδρο

68′: Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, με τον Κασίγιας να αποκρούει εντυπωσιακά με το ένα χέρι το διαγώνιο σουτ του Βίγια με το δεξί και τον Πέδρο στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή

65′: Φάουλ του Αλόνσο και κεφαλιά του Ρονάλντο από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

63′: Αποβάλεται και ο Μουρίνιο για ειρωνική συμπεριφορά προς τον τέταρτο διαιτητή

61′: Κόκκινη κάρτα: Στον Πέπε, απευθείας, για αντικανονική προβολή στον Ντάνιελ Άλβες, με τον Πορτογάλο να χάνει φυσικά και αυτός τη ρεβάνς

57′: Κίτρινη κάρτα: Στον Μασεράνο για φάουλ στον Πέπε

53′: Κίτρινη κάρτα: Στον Ράμος, που σταμάτησε αντικανονικά τον Μέσι και θα απουσιάσει από τον επαναληπτικό στο “Καμπ Νου”

51′: Ο Πικέ δεν συνεννοήθηκε με τον Πουγιόλ και η μπάλα κατέληξε στον Ρονάλντο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά ανοίχτηκε και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει

46′: Αλλαγή: Ο Αντεμπαγιόρ στη θέση του Οζίλ

46′: Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε

Ο δεύτερος τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα, Χοσέ Πίντο, δέχθηκε κόκκινη κάρτα για επεισόδια μεταξύ των ποδοσφαιριστών στη φισούνα

45’+2′: Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45’+1′: Ευκαιρία για τη Ρεάλ, με τον Ρονάλντο να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Βαλντές με ένα μακρινό δυνατό σουτ και τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα να αποκρούει δύσκολα

45′: Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

44′: Κίτρινη κάρτα: Στον Ντάνι Άλβες για φάουλ στον Ντι Μαρία

40′: Κίτρινη κάρτα: Στον Αρμπελόα για εκτός φάσης χτύπημα στον Πέδρο, μετά από έντονες διαμαρτυρίες των παικτών της Μπαρτσελόνα

34′: Γυριστή κεφαλιά του Πέπε από την περιοχή μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Αλόνσο, ο Βαλντές μπλόκαρε την μπάλα

25′: Κάθετη πάσα του Μέσι στον Τσάβι, που μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, με τον Κασίγιας να του λέει “όχι” και να μπλοκάρει την μπάλα με διπλή προσπάθεια

20′: Η μία ομάδα δείχνει να… περιμένει την άλλη και το παιχνίδι έχει περιοριστεί στο χώρο του κέντρου στα πρώτα 20 λεπτά

11′: Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, με τον Βίγια να κάνει την ατομική προσπάθεια από δεξιά και το σουτ από τα όρια της περιοχής με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα άουτ, λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κασίγιας

4′: Πρώτο σουτ και για τη Ρεάλ από τον Ρονάλντο, με τον Βαλντές να βρίσκεται σε ετοιμότητα

4′: Ο Τσάβι κάνει το πρώτο σουτ της αναμέτρησης από μακρινή απόσταση, με τον Κασίγιας να μπολοκάρει την μπάλα

1′: Έναρξη της αναμέτρησης

Διοργάνωση: Champions League