Άλωσε το “Στάμφορντ Μπριτζ”

Το γκολ του Ρούνεϊ αυτή τη φορά ήταν αρκετό για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που νίκησε 1-0 την Τσέλσι στο Λονδίνο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους "4".

Το γκολ του Ρούνεϊ αυτή τη φορά ήταν αρκετό για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που νίκησε 1-0 την Τσέλσι στο Λονδίνο και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους “4” του Champions League. Όπως και στο προ μηνός παιχνίδι για την Πρέμιερ Λιγκ, η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον προηγήθηκε με γκολ του Άγγλου επιθετικού στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτή τη φορά κράτησε τη μεγάλη νίκη, την πρώτη στο “σπίτι” της Τσέλσι από το 2002.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” αιφνιδίασαν την αντίπαλό τους, η οποία στη συνέχεια προσπάθησε για την ισοφάριση και είχε τις ευκαιρίες, αλλά είτε οι παίκτες της ήταν άστοχοι, είτε έβρισκαν απέναντί τους τον μεγάλο Έντβιν Φαν Ντερ Σάαρ. Ο Ολλανδός τερματοφύλακας είναι ο βασικός λόγος που ο Φερνάντο Τόρες παρέμεινε για ένατο παιχνίδι με τη νέα του ομάδα χωρίς γκολ και κατά συνέπεια ένας από τους πιο δυνατούς κρίκους στην προσπάθεια της Γιουνάιτεντ να φτάσει μέχρι τέλους τη φετινή ευρωπαϊκή της πορεία.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο “Στάμφορντ Μπριτζ” από τον Απρίλιο του 2002 (9 χρόνια ακριβώς) και ήρθε χάρη στο γκολ του Γουέιν Ρούνεϊ στο 24ο λεπτό. Ο Ρούνεϊ τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο, πλασέ από την περιοχή, μια πανέμορφη φάση, με τον Κάρικ να βρίσκει τον Γκιγκς στην απέναντι πλευρά και τον Ουαλό να μπαίνει από αριστερά στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή να “στρώνει” την μπάλα.

Η Τσέλσι είχε απειλήσει στο 20′ με τον Ντρογκμπά να σουτάρει από διαγώνια θέση και τον Φαν Ντερ Σάαρ να διώχνει σε κόρνερ, ενώ μετά το γκολ, πίεσε και πάλι στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου. Η ευκαιρία, που μπορεί να άλλαζε την εικόνα της αναμέτρησης, χάθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Το σουτ του Ντρογκμπά σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Φαν Ντερ Σάαρ και ο Λάμπαρντ στην επαναφορά δεν σούταρε όπως θα ήθελε, με τον Εβρά να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 50′ μετά από σέντρα του Ντρογκμπά, ο Ραμίρες δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 57′ ο Ντρογκμπά προσπάθησε να σκοράρει με ανάποδο “ψαλίδι”, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Είκοσι λεπτά πριν το φινάλε, ο Αντσελότι αποφάσισε να αλλάξει τα πρόσωπα στην επίθεση της Τσέλσι, αλλά για να βάλει τον Ανελκά, απέσυρε τον Ντρογκμπά, τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του. Ο Ιταλός τεχνικός πίστευε στο πρώτο γκολ του Τόρες (ο οποίος για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν κακός) και λίγα λεπτά αργότερα κόντεψε να δικαιωθεί. Ο Ραμίρες σέντραρε και ο Ισπανός φορ πήρε την κεφαλιά από την περιοχή, με τον Φαν Ντερ Σάαρ να πραγματοποιεί την επέμβαση του αγώνα και να του λέει “όχι”.

Η Τσέλσι έδειξε τη θέληση να ισοφαρίσει μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να βρει ποτέ τον τρόπο να νικήσει τον 40χρονο Ολλανδό γκολκίπερ και την άμυνα της Γιουνάιτεντ γενικότερα. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι πρόκειται για την καλύτερη άμυνα τη διοργάνωσης, με μόλις δύο γκολ παθητικό σε 9 ματς. Οι Λονδρέζοι γνώρισαν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα στο φετινό Champions League και πλέον θα “ανηφορίσουν” την ερχόμενη Τρίτη (12/4) στο “Ολντ Τράφορντ”, έχοντας το ρόλο του αουτσάιντερ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

90’+5′: Λήξη του αγώνα

90’+4′: Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Σμόλινγκ στη θέση του Παρκ

90’+3′: Κίτρινη κάρτα στον Τόρες για “θέατρο” στην περιοχή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

90′: Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

85′: Ο Ιβάνοβιτς με ατομική προσπάθεια έφτασε μέχρι το ημικύκλιο της περιοχής και σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Φαν Ντερ Σάαρ δεν αιφνιδιάστηκε

80′: Κίτρινη κάρτα στον Φαν Ντερ Σάαρ για καθυστερήσεις

79′: Κλείνει τις αλλαγές του ο Αντσελότι, με τον Μίκελ να περνάει στη θέση του Μποσίνγκβα

78′: Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ, ο Μπερμπάτοφ στη θέση του Ερνάντες

74′: Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι και μεγάλη απόκρουση από τον Φαν Ντερ Σάαρ, ο οποίος οριζοντιώθηκε και είπε “όχι” στον Φερνάντο Τόρες, που προσπάθησε να τον νικήσει με φαλτσαριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ραμίρες

74′: Κίτρινη κάρτα στον Βίντιτς για φάουλ στον Λάμπαρντ

70′: Δεύτερη διαδοχική αλλαγή για τους “μπλε”, ο Μαλουντά αντί του Ζιρκόφ

70′: Αλλαγή για την Τσέλσι, ο Ανελκά στη θέση του Ντρογκμπά

66′: Κίτρινη κάρτα στον Εσιέν για φάουλ στον Κάρικ

60′: Κίτρινη κάρτα στον Ραμίρες για φάουλ στον Νάνι

57′: Κόρνερ του Λάμπαρντ από αριστερά, απόκρουση των αμυντικών της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και νέα σέντρα του μέσου της Τσέλσι, με τον Ντρογκμπά να κοντρολάρει και να κάνει το ανάποδο “ψαλίδι” από θέση διαγώνια στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ

51′: Αναγκαστικήαλλαγή για τη Γιουνάιτεντ, με τον Νάνι να αντικαθιστά τον Ράφαελ, που χτύπησε σε μια “μονομαχία” με τον Ντρογκμπά

50′: Σέντρα του Ντρογκμπά από δεξιά, ο Ραμίρες πετάχτηκε στο όριο της μικρής περιοχής και έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε

46′: Έναρξη του δεύτερου μέρους

45’+1′: Τέλους του πρώτου ημιχρόνου

45′: Ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία για την Τσέλσι να ισοφαρίσει, με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Φαν Ντερ Σάαρ μετά το διαγώνιο σουτ του Ντρογκμπά, τον Λάμπαρντ να παίρνει το “ριμπάουντ” και να σουτάρει από τη μικρή περιοχή και τον Εβρά να απομακρύνει πάνω στη γραμμή της εστίας

41′: Σέντρα-σουτ του Ρούνεϊ από αριστερά για τον Ερνάντες, που δεν πρόλαβε την μπάλα, η οποία πέρασε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του Τσεχ

36′: Κίτρινη κάρτα στον Ζιρκόφ για φάουλ στον Ερνάντες

33′: Σουτ του Εσιέν από πλεονεκτική θέση στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Φαν Ντερ Σάαρ.

24′: ΓΚΟΟΟΛ (0-1): Βαθιά μπαλιά του Κάρικ στον Γκιγκς, ο οποίος κατέβασε υπέροχα την μπάλα αριστερά μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια την “έστρωσε” στον Ρούνεϊ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα

20′: Ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Ντρογκμπά να σουτάρει από θέση πλάγια δεξιά στην περιοχή και τον Φαν Ντερ Σάαρ να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ

16′: Σουτ του Παρκ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Μποσίνγκβα και πέρασε κόρνερ

7′: Πρώτη καλή στιγμή για την Τσέλσι, με τον Τόρες να σουτάρει από διαγώνια θέση και τον Φαν Ντερ Σάαρ να μπλοκάρει την μπάλα

1′: Το μεγάλο παιχνίδι ξεκίνησε…

Διοργάνωση: Champions League
Φάση: Προημιτελική
Γήπεδο: “Στάμφορντ Μπριτζ”
Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγιένκο (Ισπανία)
Βοηθοί: Φερμίν Μαρτίνεθ Ιμπάνιεθ, Χουάν Κάρλος Γιούστε Χιμένεθ
Επιπρόσθετοι: Φερνάντο Βιτιένες, Κάρλος Γκόμεθ
4ος: Νταβίντ Φερνάντεθ Μπορμπαλάν

ΤΣΕΛΣΙ (Αντσελότι): Τσεχ, Μποσίνγκβα (79′ Μίκελ), Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κόουλ, Εσιέν, Λάμπαρντ, Ραμίρες, Ζιρκόφ (70′ Μαλουντά), Τόρες, Ντρογκμπά (70′ Ανελκά)
Στον πάγκο: Τέρνμπουλ, Μπεναγιούν, Φερέιρα, Καλού
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. (Φέργκιουσον): Φαν Ντερ Σάαρ, Ράφαελ (51′ Νάνι), Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Κάρικ, Παρκ (90’+4′ Σμόλινγκ), Βαλέντσια, Γκιγκς, Ερνάντες (78′ Μπερμπάτοφ), Ρούνεϊ