Στους “8” έστω και δύσκολα… (video)

Η Μαρσέιγ αποδείχτηκε σκληρό καρύδι στο "Ολντ Τράφορντ" όμως χάρη σε δύο γκολ του Ερνάντες η Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μαρσέιγ αποδείχτηκε σκληρό καρύδι στο «Ολντ Τράφορντ» όμως τελικά χάρη σε δύο γκολ του Ερνάντες η Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για 5η διαδοχική χρονιά!

Το «Ολντ Τράφορντ» για τους αντιπάλους της Μάντσεστερ είναι πολλές φορές κατηφορικό και αυτό δεν είναι απλά ένας μύθος. Η Μαρσέιγ το γνώρισε από την… ανάποδη στα πρώτα λεπτά της μεγάλης αναμέτρησης. Οι «κόκκινοι διάβολοι» τους έπιασαν από το… λαιμό από το ξεκίνημα και μόλις στο 6ο λεπτό πέτυχαν το ζητούμενο. Άψογη ανάπτυξη, ο Ρούνεϊ τροφοδότησε με σωστό τρόπο τον Ερνέντες και εκείνος δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ με κοντινό πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους στο γήπεδο, κατάφεραν να… ισιώσουν σύντομα το γήπεδο και τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν όμως ο Ζινιάκ «σπατάλησε» μοναδική ευκαιρία. Μάλιστα στο 37ο λεπτό είχαμε νέα ευκαιρία για τους Γάλλους,  με την κεφαλιά του Ντιαβαρά να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Κάπως έτσι με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν σε απανωτές περιπτώσεις ότι θα… πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στο Μάντσεστερ.

Οι… απειλές της Μαρσέιγ έμειναν όμως απειλές στο δεύτερο ημίχρονο. Πιο εύκολα από ότι θα περίμενε κανείς, βλέποντας τα τελευταία λεπτά του πρώτου 45λεπτου, η Γιουνάιτεντ ξαναέγινε το… αφεντικό, έλεγξε το παιχνίδι πριν φτάσουμε στο 75′, όταν και καθάρισε τη «μπουγάδα».

Δημιουργός ο μεγάλος Ράιαν Γκιγκς και δράστης ο Μεξικανός (νέος αγαπημένος των οπαδών της Γιουνάιτεντ) Τσακαρίτο Ερνάντες. Επτά λεπτά μετά ο Μπράουν άθελά του με αυτογκόλ ξαναέβαλε στο κόλπο τους Γάλλους που το πάλεψαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν στο… θαύμα.

Ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, οι ποδοσφαιριστές του και οι φίλοι της Γιουνάιτεντ πανηγύρισαν μια ακόμα μεγάλη πρόκριση στις 8 κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης, όσο δύσκολα και αν ήρθε αυτή…

Η εξέλιξη του αγώνα

90’+ Λήξη του αγώνα

80′

82′ 2-1 Ο Μπράουν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έβαλε ξανά τους Γάλλους στο παιχνίδι 80′ Στη θέση του Μπιά ο Τζόρνταν Αγιού

75′ 2-0 Εξαιρετική παράλληλη μπαλιά του Γκιγκς, ο Τσικαρίτο Ερνάντες από κοντά πραγματοποιεί το 2-0

69′ Ο Βαλμπουενά στη θέση του Ζινιάκ

62′ Ο Βαλέντσια στη θέση του Νάνι

55′ Οι γηπεδούχοι, όπως έγινε και στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έχουν μπει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν καταφέρει να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία της Μαρσέιγ

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος…

45’+ Λήξη ημιχρόνου…

43′ Σουτ του Ρεμί στην κίνηση μέσα από την περιοχή, άουτ. Η Μαρσέιγ έχει ανεβάσει πολύ την απόδοσή της

37′ Ο Ράφαελ στη θέση του Ο’Σέι, που τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει

36′ Κοντά στο 1-1 η Μαρσέιγ, κοντινή κεφαλιά του Ντιαβαρά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι…

9′ Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Ζινιάκ, ο οποίος βρέθηκε μόνος σε θέση βολής απέναντι από τον Φαν Ντε Σαρ, αλλά το πλασέ του ήταν κακό, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

6′ 1-0 Παράλληλη μπαλιά του Ρούνεϊ προς τον Ερνάντες, που με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ, βάζοντας σε θέση οδηγού τη Γιουνάιτεντ

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε…

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σερ Άλεξ Φέργκιουσον): Φαν Ντε Σαρ, Εβρά, Μπράουν, Οσέι (37′ Ράφαελ), Σμόλινγκ, Κάρικ, Σκόουλς, Ερνάντες, Γκιγκς, Νάνι (62′ Βαλέντσια), Ρούνεϊ
Στον πάγκο: Κούστσακ, Μπερμπάτοφ, Ομπερτάν, Γκίσμπσον

Μαρσέιγ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μανταντά, Ταϊβό, Ν’ Μπια (80′ Τζ. Αγιού), Χάιντσε, Φανί, Ρεμί, Σεϊρού, Ντιαβαρά, Λούτσο, Ζινιάκ (69′ Βαλμπουενά), Α. Αγιού
Στον πάγκο: Αντράντε, Σισέ, Καμπορέ, Αμπριέλ, Χίλτον